Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

Ireland Involved 2011 – nagroda za zasługi w wolotariacie w rękach organizacji polonijnej „Together-Razem”

240 wolontariuszy z bogatym doświadczeniem, z różnych instytucji pozarządowych z całej Irlandi,i głównie narodowści irlandzkiej i ona jedna – wolontariuszka z polonijnej organizacji z Cork.
Zgłoszenie jej do konkursu było podziękowaniem za prace na rzecz tych wykluczonych i nagrodą
za 11 lat od czasu narodzin jako nowa osoba. Wolontariusze Centrum Razem twierdzą, że wiedzieli , że taka osoba musi zostać doceniona.

Kasia Walkowsk,a bo o niej mowa, jest skromną osobą i pracuje w Centrum Wsparcia i Integracji „Together-Razem” prawie od samego początku. Zaangażowana głównie w działalność związaną z pomocą uzależnionym. Każdego roku, począwszy od 2008 roku, organizuje Ogólnoirlandzki Zlot Trzeźwościowy dla Polaków w Irlandii. Przyjeżdzają wtedy do Cork trzeźwi alkoholicy z całej wyspy by wzbogacić swoją wiedzę, nabrać dalszej motywacji czy zwyczajnie pobyć Razem.
Kasia koordynuje także Punkt SOS w Cork dla osób chcących zerwać z nałogiem, a także wspiera od tego roku naszych bezdomnych w Cork Simon Community, promując w każdą środę trzeźwy styl życia. Grupa wsparcia dle bezdomnych, jako nowy projekt Centrum „Together-Razem”, jest inicjatywą bardzo potrzebną zważywszy na brak serwisów dla bezdomnych bez znajomości języka angielskiego.
Kasia ponadto ciągle się dokształca, a najnowszą jej inicjatywą jest nawiązanie współpracy z Centrum Konsultacyjnym dla Uzależnionych z Dublina.

Kiedy zapytać Kasię dlaczego robi to wszystko – Kasia odpowie – bo kocha ludzi i wie co to znaczy być w szponach nałogu. Od dłuższego czasu piastuje w Centrum funkcję Wiceprezesa, a sam Prezes mówi o niej: Kasia zarządza wszystkimi programami skierowanymi na sferę uzależnień. Kasia ma wiele sukcesów na tym polu , lecz z uwagi na delikatną naturę interwencji żadne gazety i portale nie piszą o pracy Kasi, czy o jej sukcesach. To ludzie którym pomogła są żywym świadectwem jej pracy.”
O tym jaka jest Kasia wystarczy poczytać komentarze pod jej nominacją na stronie http://www.irelandinvolvedawards.ie/2011/community/kasia-walkowska-togetherrazem-centre/

Kasia wystartowała w bardzo obleganej kategorii „Community”, gdzie konkurencja była bardzo duża. Z ogromną radościa w przyjęto Centrum Razem informację o zakwalifikowaniu jej do pierwszej trójki i wówczas, jak mówią jej przyjaciele z organizacji, już wszyscy wiedzieli, że Kasia wygra.
Jak sama opisuje :
„W kategorii Community były dwie starsze ode mnie osoby z dużym stażem w wolontariacie, ponad dwudziestoletnim. Stąd nie dawałam sobie żadnych szans. Tylko przez jeden krótki moment pomyślałam, że coś jest nie tak, bo zaraz po przybyciu do Zamku Dublińskiego byłam za bardzo rozpoznawalna przez organizatorów w stosunku do innych osób. Witali mnie imiennie i tylko wtedy przeszła mnie myśl ”oni coś wiedzą’’. Oczywiście na scenie doznałam takiego szoku, że nie mogłam się ruszyć i musieli kilka razy powtarzać, żebym podeszła do zdjęcia, chyba nawet ktoś mnie podprowadził”- mówi Kasia.

Kasia odebrała nagrodę oraz miała okazję zamienić słowo i odebrać gratulacje od samego Prezydenta Irlandii Micheala D. Higginsa. Setki reprezentantów szkół, klubów, centrów dla rodzin z całej Irlandii, miały okazję usłyszeć i dowiedzieć się, że w Cork działa od 2006 roku organizacja polonijna „Together-Razem”, która od zawsze dostarcza szeroką gamę programów pomocowych i integracyjnych, a jej działalność zostaje doceniana na poziomie już nie tylko lokalnym, ale i narodowym.
Warto tutaj wspomnieć, że Senat RP wspiera działania Centrum „Together-Razem”. Ambasada RP od początku pomaga organizacji , zaś ze strony lokalnych władz wspierają Centrum: Urząd Miasta w Cork, Ministerstwo ds. Integracji, Cork City Partnership, a także wiele zaprzyjaźnionych organizacji.

Na koniec pozostawiamy jeszcze jedną bardzo miłą wiadomość: Centrum „Together-Razem”, nominowane przez Integration Centre z Dublina, otrzymało wyróżnienie w kategorii „Supporting Services” w Diverse Irleand Award 2011, w dniu 16 grudnia 2011.

Autor Elżbieta Królik
Zdjęcia:
1. Katarzyna Walkowska wraz z Rose of Tralee 2011 Tarą Talbot
2. Zdjęcie Kasi na tle bannera
3. Film o Kasi podczas ceremonii na Zamku dublinskim

Share

Tagi:

Kategoria: Informacje, Wydarzenia

Komentowanie na tej stronie jest wyłączone.