Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

List do Ministra Witolda Waszczykowskiego dot. Ambasady RP w Dublinie

W ostatnim programie Jana Pospieszalskiego “Warto rozmawiać” wyemitowanym w TVP1 10 listopada dwoje osób z Dublina zaproszonych do udziału w programie stwierdziło m.in. ze ambasada RP w Irlandii nie jest życzliwa dla projektów historycznych, patriotycznych i polskich, a jeśli pomaga to tylko słownie. Kategorycznie nie zgadzamy się z przedstawioną opinią. Nie uważamy też, że Polacy w Irlandii są wynaradawiani i tracą kontakt z Polską, i że to jest wina placówki dyplomatycznej. 

Dlatego też wspólnie z wieloma organizacjami polonijnymi z Irlandii w zeszłym tygodniu wystosowaliśmy list do Ministra Witolda Waszczykowskiego i wiceministra Jana Dziedziczaka w tej sprawie. Pod listem podpisało się 12 polonijnych organizacji: Biblary (prawie 10 lat działalności), Together-Razem z Cork (10 lat działalności), Irish-Polish Society (ponad 30 lat działalności), Polish-Irish Educational Association (3 lata), Gorey Polish Cultural Association (2 lata), Fingal Ireland Poland Inter-Cultural Association (4 lata), Forum Polonia (8 lat), Klub Twórczego Myslenia (4 lata), Polish Art Festival Limerick (10 lat), Polish Irish Association (3 lata), Polski Osrodek Społeczno-Kulturalny (blisko 30 lat), ZHP pgk Hufiec Irlandia (4 lata działalności w Irlandii).

Możecie też sami wyrobić sobie opinię na temat tez przedstawianych w programie pod poniższym linkiem, od 42giej minuty.

https://vod.tvp.pl/27527802/10112016

 

Oto treść listu:

Dublin 17 listopada 2016
Witold Waszczykowski
Minister Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Al. J.Ch. Szucha 23
00-580 Warszawa
Dotyczy: Programu “Warto rozmawiać” wyemitowanego w TVP 1 w dniu 10 listopada 2016 r.
Szanowny Panie Ministrze,
Nasz list jest reakcją na tezy dotyczące działalności Ambasady RP w Dublinie wygłoszone przez gości programu „Warto rozmawiać”, prowadzonego przez Jana Pospieszalskiego oraz wyemitowanego w dniu 10 listopada 2016 r.
W imieniu organizacji sygnujących niniejszy list, pragniemy podkreślić, że zarówno Pani Zofia Lis-Kozłowska, jak i Pan Piotr Czyżewski nie są, w naszej opinii, osobami reprezentatywnymi dla środowiska polonijnego w Irlandii. Osoby te – wedle naszej wiedzy – nie reprezentują żadnej z organizacji polonijnej zarejestrowanej w Irlandii, a ich działalność nie jest koordynowana z żadną z niżej podpisanych organizacji.
Pragniemy stanowczo zaprotestować przeciwko niesprawiedliwym zarzutom stawianym przez wyżej wymienione osoby w stosunku do pracowników Ambasady RP w Dublinie. Co więcej, pragniemy podkreślić, że osoby te nie mają prawa, mając na uwadze ich dotychczasową działalność w Irlandii, aby twierdzić, że jako jedyne zajmują się działalnością mającą na celu dbanie o dobre imię Polski w Irlandii oraz propagowanie uczuć patriotycznych wśród tutejszej Polonii. W naszym odczuciu ich dotychczasowa działalność i ataki wobec tutejszej placówki dyplomatycznej – w sytuacji kiedy ich inicjatywy są wspierane i promowane przez placówkę – powodują, że wiele organizacji polonijnych odżegnuje się od współpracy z wyżej wymienionymi osobami.
Rokrocznie wiele inicjatyw dostaje wsparcie z Ambasady, są to projekty edukacyjne, oświatowe, kulturalne, pomocowe etc. W tym również na projekty zgłaszane przez wyżej wymienione osoby. Jednocześnie przedstawiciele placówki w Dublinie sami inicjują wiele projektów, tak jak chociażby organizowany wspólnie z Irlandczykami festiwal Polska-Eire, w który włączają się również, a raczej przede wszystkim, organizacje polonijne.
Pragniemy wyrazić naszą pełną gotowość do dalszej dyskusji na temat działalności Ambasady RP w Dublinie oraz organizacji polonijnych w Irlandii. Mamy nadzieję, że zbliżająca się wizyta Pana Ministra w Dublinie będzie ku temu znakomitą okazją. Jednocześnie wyrażamy ubolewanie, iż do programu Pana Jana Pospieszalskiego zaproszono osoby niereprezentatywne dla znakomitej większości Polonii mieszkającej w Irlandii. W naszym odczuciu, dyskusja w trakcie programu była bardzo jednostronna i umożliwiła wysuwanie daleko idących wniosków nie popartych faktami.
Z wyrazami szacunku,
Aneta Kubas, prezes, Stowarzyszenie Biblary, Dublin
Wojciech Białek, Managing Director, Centrum Together-Razem, Cork
Olaf Berthold, członek zarządu, Fingal Ireland Poland Inter-Cultural Association, Fingal
Barnaba Dorda, członek komitetu zarządzającego, Forum Polonia Irlandia
Maciej Neumann-Kochanski, prezes Gorey.pl Polish Cultural Association, Gorey
Joanna Piechota, prezes, Irish Polish Society, Dublin
Joanna Dobosz-Chuda, prezes, Klub Twórczego Myślenia, Limerick
Justyna Cwojdzińska, dyrektor, Polish Art Festival Limerick, Limerick
Marcin Piotrowski, Sekretarz Generalny, Polish-Irish Association, Ennis
Monika Kostka, prezes, Polish Irish Educational Association, Arklow
Krystyna Pycińska-Taylor, przewodnicząca zarządu, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny, Dublin
Katarzyna Kawka, przewodnicząca zarządu PSA – ZHP pgk Hufiec Irlandia
Share

Tagi:

Kategoria: Wydarzenia

Komentowanie na tej stronie jest wyłączone.