Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

Noc Kupaly / Midsummer Night in Limerick

Weekendowa propozycja z Limerick! Miłośnicy ludowej zabawy oraz ciekawscy starodawnych tradycji powinni sie wybrać dnia 20.06.2015 w sobotę na Noc Kupały do Arthurs Quay Park Limerick.

 

promujacy plakat

 

Pomysł Nocy Kupały w Limerick narodził się z inicjatywy kilku przyjaciół, członków Klubu Twórczego Myślenia. Impreza ma celu integracje różnych społeczności oraz spędzenia czasu w miłej atmosferze, dlatego organizatorzy nie przewidzieli opłat za wstęp.

Historia Słowian pokazuje jak narody świętowały nastanie przesilenia letniego zwanej Nocą Świętojańska, a w Europie Wschodniej Nocą Kupały. Tradycja Kupały poprzedza chrześcijaństwo i skupia się wokół elementów ognia i wody. Z przesileniem letnim, kiedy to noce są najkrótsze, a dnie najdłuższe związanych było szereg obrzędów słowiańskich, którzy świętowali nadejście lata.

Istnieją wierzenia starożytne, ze w przeddzień Iwana Kupały to jedyny czas w roku, kiedy kwitną paprocie. Dobrobyt, szczęście i moc spotykało każdego, kto znalazł kwiat paproci. Dlatego tej nocy, ludzie wędrowali przez lasy w poszukiwaniu magicznych ziół, a zwłaszcza nieuchwytnego kwiatu paproci. Młode kobiety mogą nosiły wianki wykończone dzikimi kwiatami, które później wrzucały do pobliskiego stawu, jeziora lub rzeki.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15:00. Będzie można zobaczyć rzemiosło i rękodzieło artystów.  Nie zabraknie również potraw kuchni polskiej. Dla chętnych przygotowano otwarte warsztaty z plecenia wianków, oraz lepienia z gliny. Dla najmłodszych przygotowno atrakcje w postaci czytania legend w języku polskim i angielskim oraz tematycznych kolorowanek. Na godzina 18:00  przewidziano występy dwóch niesamowitych zespołów z Łotwy i Rosji, które zaprezentują hipnotyzujący taniec ludowy oraz magiczne nawiązanie do elementów – ziemia, powietrze, ogień i woda. Po występach artystycznych uczestnicy będą mogli udać sie nad rzekę na puszczanie wianków – punkt obowiązkowy Nocy Kupały, który to punkt będzie oficjalnym zakończeniem wydarzenia.

Zapraszamy absolutnie wszystkich do przyłączenia się do wspólnej zabawy – nie może Ciebie zabraknąć w takim szczególnym dniu!

Szczegółowych informacji można szukać również w poniższym linku   https://www.facebook.com/events/1030972160264983/

Jeśli jesteś artystą i chcesz dołączyć Kupały, prosimy o kontakt z Ewą Kotula ewa.kotula1@gmail.com lub Kamila Turzynska k.turzynska@gmail.com.

Zdjęcia wykonane przez Annę Hurkowska Fotografia, model Angelina Brodziak

Share

Tagi:

Kategoria: Wydarzenia

Komentowanie na tej stronie jest wyłączone.