Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

„Praktyki inne niż wszystkie”

Projekt „Bez granic – międzynarodowe doświadczenie zawodowe kluczem do aktywizacji młodych osób” realizowany jest przez szczecińską Zachodniopomorską Grupę Doradczą sp. z o.o.  w partnerstwie z irlandzkim Together -Razem Centrum, mającym swoją siedzibę w Cork. Adresowany jest do osób w wieku 18-35 lat (niepracujących oraz nieuczących się) posiadających miejsce zamieszkania na terenie województwa zachodniopomorskiego. Łącznie w projekcie weźmie udział 50 osób. Jego głównym celem jest aktywizacja zawodowa poprzez nabycie kompetencji kluczowych i udział w zagranicznej praktyce zawodowej. Projekt jest współfinansowany ze środków  Europejskiego Funduszu Społecznego.

Jako pracownicy ze strony Partnera Ponadnarodowego staramy się by miejsce odbywania stażu było jak najlepiej  dopasowane do indywidualnych potrzeb i umiejętności uczestników – mówi Ewa Ikwanty mentor Projektu – by czuli sie w miejscu pracy doceniani a odbywane praktyki były nie tylko nauka obowiązkowości ale także przyjemnością.

Na praktykach pracuję na recepcji, melduję i wymeldowuję gości, sprawdzam czystość pokojów, odpisuję na maile, odbieram telefony, jak również zajmuję się hotelowymi zamówieniami – opowiada o swoich obowiązkach Monika. Paweł natomiast odbywa staż w firmie partnerskiej projektu – w Centrum Together-Razem, które zapewnia szereg usług dla Polaków i migrantów z Europy Środkowo-Wschodniej w Cork i okolicach m.in. poradnictwo prawne oraz socjalne, poradnię dla uzależnionych i współuzależnonych – “U-Clinic”, poradnictwo psychoterapeutyczne, lekcje języka angielskiego, a także świadczy usługi z zakresu tłumaczeń. Do jego zadań należy między innymi: tworzenie newslettera w polskiej i anglojęzycznej wersji, aktualizacja bieżących informacji na temat prowadzonych działań, uczestnictwo w tematycznych konferencjach w Urzędzie Miasta Cork, wydarzeniach- promocja działalności Together – Razem Centrum, jak również pomoc w tłumaczeniach podczas klinik prawnych.

Dla Ewy przyjazd do Irlandii, stał się początkiem czegoś niespodziewanego. Moje praktyki tutaj z założenia miały być nieco pod innym kątem. Chciałam pracować w serwisie komputerowym i dalej robić to, co znam, ale coś co wcale mnie aż tak do końca nie pociąga, ale przynajmniej wiem jak się to robi np. przywraca system czy usuwa błędy systemowe. Jednak w jakimś splocie zdarzeń zaczęłam pracować nad prezentacją reklamową dla sklepu w którym pracuję. Uświadomiłam sobie, że ludzie będą ją oglądać jeszcze długo po moim wyjeździe. Poza tym całkiem przyjemnie mi było stworzyć coś na nowo według własnej wizji, zwłaszcza, że moja praca została naprawdę doceniona. I teraz tak rozważam czy nie rozwijać dalej się w tym kierunku, skoro tak dobrze mi to wyszło i przyniosło tyle radości? Zatem moje praktyki pozwoliły mi odkryć w sobie coś nieoczekiwanego.

Spełniając marzenia

Zdecydowałem się wziąć udział w projekcie, ponieważ była to znakomita okazja do tego, aby odkryć trochę irlandzkiej kultury, poznać nowych świetnych ludzi i oczywiście zdobyć fajne doświadczenie, nie mówiąc tylko o stażu – opowiada Patryk. Monika była na podobnym wyjeździe w ubiegłym roku w Anglii. Nowe otoczenie i nowe wyzwania przekonały ją, aby spróbować swych sił także i w tym projekcie – pomyślałam, że będzie to dla mnie przydatne doświadczenie i swego rodzaju przygoda. Z kolei Paweł wśród największych profitów z przyjazdu tutaj wymienia: zdobycie doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku, nabycie nowych kompetencji dzięki praktykom oraz naukę języka angielskiego.

Właściwie to przypadek sprawił, że znalazłam w sieci ogłoszenie o projekcie. Pomyślałam – dwumiesięczny wyjazdy do Irlandii – czemu nie? W końcu, kto nie ryzykuje, ten nie zyskuje. Tym bardziej, że odwiedziłam ten kraj kilka lat temu i po prostu się nim zauroczyłam. Widoki, muzyka, ludzie… Niewiele się zastanawiając na następny dzień wysłałam swoje zgłoszenie. Dlaczego? Bo uwielbiam wyzwania i podróże. A ten wyjazd umożliwił mi połączenie obu tych pasji – tak o swoich powodach przyjazdu mówi Natalia.

Dla Mateusza najważniejszym aspektem przyjazdu tutaj były wzmocnienie posiadanego poziomu języka angielskiego, jak również spróbowanie czegoś nowego w sferze zawodowej. Nasze wyobrażenia zawsze różnią się od rzeczywistości, ale z pewnością nie mógłbym powiedzieć, że się zawiodłem z pobytu tutaj. Irlandia oczywiście różni się od Polski pod wieloma względami, ale w moim odczuciu nie jest to jakaś ogromna przepaść. Co mi się tutaj podoba? Na pewno uprzejmość i życzliwość Irlandczyków, przepiękne krajobrazy oraz ciekawa architektura. No, i oczywiście wszechobecna muzyka na żywo, której dźwięki tworzą niespotykany nigdzie indziej klimat.

Zdaniem Ewy była to pewnego rodzaju szansa na poznanie czegoś absolutnie nowego. Nigdy wcześniej nie mieszkałam za granicą i nie próbowałam w taki sposób swoich sił, więc ten pomysł był dla mnie strzałem w dziesiątkę. Po prostu pojechać, zobaczyć, spróbować. Teraz już przynajmniej wiem czego mogę się spodziewać,  jeżeli faktycznie odważę się na ułożenie swojego życia poza Polską. Dzięki temu projektowi nabrałam odwagi i pewności siebie – a to już dużo.

W poszukiwaniu swojego miejsca

Pierwsza grupa zakończyła już swój pobyt w Irlandii. Dla kilku osób bez wątpienia otworzyły się nowe perspektywy, a nieznane jeszcze niedawno horyzonty stały się bliższe niż kiedykolwiek mogło im się wydawać. Zdaniem Ewy Irlandia wydaje się być krajem jednym z najspokojniejszych i najbezpieczniejszym politycznie i to podoba jej się najbardziej. Kraj ten oferuje również wiele możliwości rozwoju osobistego i  właśnie to są chyba najważniejsze powody dla który warto tutaj przyjechać. Patryk zaś swój pobyt w Cork opisuje w następujący sposób: Jestem zadowolony z tego, że jestem tu gdzie jestem i, że mam taką fajną ekipę. Atmosfera w niej jest niepowtarzalna, a ludzie którzy są odpowiedzialni za projekt – są profesjonalni i bardzo pomocni, dbając o nas jak najlepiej. Jednym słowem, nie żałuję udziału w projekcie. Jeżeli ktoś ma możliwość, żeby wziąć udział w tym projekcie, to serdecznie polecam, bo jest to doświadczenie które będę pamiętał przez lata.

Autor Natalia Kamińska

Zdjęcia: Paweł Łuszczak

Share

Tagi:

Kategoria: Wydarzenia

Komentowanie na tej stronie jest wyłączone.