Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

Projekt “(Z)powrotem w Polsce”

Rozmowa z współautorkami projektu “(Z)powrotem w Polsce” Aleksandrą Mościcką i Kingą Białek.

rozmawiała: Agnieszka Matys (Szkoła Sen)

Jaka jest rola projektu  „(Z)Powrotem w Polsce”?

A.M. Pomysł ten jest ściśle związany z moimi prywatnymi doświadczeniami związanymi z powrotem z emigracji, a także z doświadczeniami innych Polaków powracających do Polski Służy on przede wszystkim wzmocnieniu więzi z Polską osób rozważających powrót do kraju po pobycie na emigracji oraz reemigrantów, którzy już powrócili.

Działania nasze mają na celu przede wszystkim wsparcie Polaków , w tym dzieci powracających i podejmujących naukę w polskich szkołach i przedszkolach, utrwalenie więzi z Polonią i Polakami mieszkającymi za granicą oraz przybliżenie zagadnień realnych powrotów.

K.B. Projekt realizowany przez: Fundację Świat na Wyciągnięcie Ręki, której zespół posiada doświadczenie w pracy na rzecz wzmacniania potencjału osób z doświadczeniem migracyjnym oraz Fundację „Sto Pociech” z doświadczeniem w różnych formach wsparcia dla rodzin reemigrantów. Działania w ramach projektu mają miejsce przede wszystkim w Polsce, ale ofertę projektu kierujemy do osób powracających do Polski z całego świata.

Plakat Z Powrotem ostateczna wersjaOprócz spotkań z Polonią, między innymi w Dublinie, jakie są jeszcze inne działania w ramach tego projektu?

A.M. Kluczowym  elementem są na pewno konsultacje dla osób, które powróciły albo rozważają powrót – w takim przypadku poprzez skype lub mailowo. Jednym z działań jest właśnie zbliżająca się wizyta w Irlandii, której celem jest diagnoza potrzeb oraz zaproszenie osób rozważających powrót do skorzystania z naszej oferty.

K.B. Oprócz tego organizujemy także potkania integracyjne dla powracających służące wymianie doświadczeń oraz warsztaty międzykulturowe dla dzieci powracających, służące wydobyciu potencjału dzieci migrujących. Przeprowadzimy również warsztaty dla dorosłych, w trakcie których poruszymy takie wątki jak powrotny szok kulturowy, jak wykorzystać potencjał migranta po powrocie oraz wsparcie dziecka migrującego.

A.M. Opracowujemy również ulotkę informacyjną dla szkół i przedszkoli, której celem jest zwrócenie uwagi nauczycieli na problemy, z jakimi stykają się uczniowie powracający. Projekt ma także swoją medialną stronę. Nagrywany jest właśnie cykl audycji radiowych o reemigrantach. Każda z audycji będzie spotkaniem z określoną rodziną, która podzieli się ze słuchaczami własnymi doświadczeniami związanymi z powrotem do kraju.

Gdzie i kiedy odbędzie się spotkanie z irlandzką  Polonią?

K.B. Zapraszamy wszystkich już w sobotę 30 maja. Dostępne są dwa spotkania informacyjne: o godz. 9.15 lub popołudniowe o 14.30. W trakcie sesji opowiemy o projekcie i odpowiemy na pytania. Między spotkaniami możliwe będą indywidulane spotkania i konsultacje z prowadzącymi.

Sali użyczyła nam Polska Szkoła SEN znajdująca się przy Ratoath Road, Cabra, Dublin 7.

Wszelkie pytania można kierować pod adres mailowy powroty@stopociech.pl

Zapraszamy także do odwiedzenia naszej strony www.facebook.com/powrotyWarszawa

Na terenie Irlandii osobą kontaktową w sprawie projektu jest Agnieszka Matys tel. 0876707196,  e-mail agnieszka.matys@szkolasen.com.

Autorki projektu:

Aleksandra Mościcka – współtwórca projektu “(Z)Powrotem w Polsce”, rekruterka i doradca personalny,  mieszkała na Węgrzech i powróciła do Polski wraz z rodziną.

Kinga Białek, współautorka projektu, psycholożka i trenerka międzykulturowa.

Rozmawiała Agnieszka Matys

Share

Tagi:

Kategoria: Wydarzenia

Komentowanie na tej stronie jest wyłączone.