Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

TEATR POLSKI IRLANDIA PRZEDSTAWIA SZTUKĘ “FAZA DELTA” RADOSŁAWA PACZOCHY

TEATR POLSKI IRLANDIA PONOWNIE SPROWADZA POLSKĄ DRAMATURGIĘ NA IRLANDZKĄ SCENĘ

 TEATR POLSKI IRLANDIA PRZEDSTAWIA SZTUKĘ

 FAZA DELTA

 Radosława Paczochy

Tłumaczenie: Anna Wolf i John Currivan

Reżyseria: Lianne O’Shea i John Currivan

19 -24 listopada 2012 (13.00 and 19.00) – 65 minut

Miejsce: Theatre Upstairs @ Lanigan’s Bar, Eden Quay, Dublin 1

Bilety: €10.00

Rezerwacja: 085 7727375 lub theatreupstairs@gmail.com

 

“Teatr Polski Irlandia jest bardzo mile widzianym dopełnieniem irlandzkiej sceny teatralnej. (…) Oferuje ciekawy sposób na poszerzanie publiczności, zapewniając jednocześnie prezentacje nowej dramaturgii  oraz gwarantuje bogate źródło nowych możliwości dla irlandzkich twórców teatralnych”

Gavin Kostick, Fishamble: The New Play Company, o Teatrze Polskim Irlandia

 

Teatr Polski Irlandia po raz kolejny zaprezentuje współczesną dramaturgię polską na irlandzkiej scenie teatralnej. Sztukę Faza delta, obecnie bardzo popularny tekst teatralny wśród polskich reżyserów, przetłumaczono na język angielski specjalnie na potrzeby spektaklu. Reżyserii podjęli się irlandzcy twórcy teatralni, a w postaci sztuki wcielą się aktorzy polscy i irlandzcy. Przedstawienie zostanie wystawione w języku angielskim w Theatre Upstairs, gdzie obecnie prezentowane są współczesne irlandzkie dramaty. Dzięki włączeniu do repertuaru teatru polskiej sztuki, Teatr Polski Irlandia otrzymuje kolejną możliwość zaprezentowania na irlandzkiej scenie unikatowego irlandzko-polskiego przedsięwzięcia teatralnego.

 

Faza delta jest tragikomiczną historią trzech chłopców, którzy  – żyjąc na krawędzi – wywołują tragiczny łańcuch wydarzeń zmieniający ich życie na zawsze. Napędzani meczami piłkarskimi, alkoholem i narkotykami dążą do osiągnięcia wspólnej narkotycznej symbiozy nazywanej przez nich „fazą delta”. Brak celu i sensu w życiu prowadzi ich do protestu, do oporu i do destrukcji, czego powodem jest zwykła chęć nieposkromionej zabawy przenoszącej ich w inny, pozornie lepszy świat.

 

“Polska sztuka wystawiona w Irlandii po angielsku? Żaden problem. Każdy będzie mógł zidentyfikować się z postaciami Fazy delta. Jest w tym tekście mnóstwo mroku i chaosu. Jako reżyser sztuki mogę zapewnić, że widz zostanie przeniesiony w inny teatralny świat humoru i perturbacji wywołanych przez bohaterów, i jestem bardzo usatysfakcjonowany, że mogę ponownie współpracować z polskim teatrem w Dublinie” – mówi John Currivan, współreżyser sztuki.

 

Autor Radosław Paczocha złoży wizytę w Dublinie, aby obejrzeć sceniczną realizację swojego tekstu w innym wymiarze lingwistycznym. Z tej okazji Teatr Polski Irlandia organizuje dyskusję z publicznością po wieczornym spektaklu 24 listopada. Spotkanie poprowadzi Gavin Kostick, kierownik literacki i dramaturg irlandzkiego teatru Fishamble. Realizację spektaklu Faza delta wspiera Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie oraz Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie.

— END —

 

DODATKOW INFORMACJE/ ZDJĘCIA

Anna Wolf            +353 86 775 7795       | awoolfey@gmail.com

www.polishtheatre.wordpress.com  www.facebook.com/polishtheatreireland

 

 

Dodatkowe informacje:

 

Obsada:

Lloyd Cooney (Misiek)

Finbarr Doyle (Liszaj)

Jason Duff (Mastodont)

Kasia Lech (Justyna)

 

Reżyseria:

Lianne O’Shea i John Currivan

 

Producent:

Anna Wolf

 

Muzyka:

Konrad Kania

 

Zdjęcia:

Remigiusz Winiarski

 

 

O TEATRZE POLSKIM IRLANDIA

Teatr Polski Irlandia został założony 4 lata temu w celu utworzenia platformy teatralnej, która reprezentowałaby polską społeczność w Irlandii. TPI łączy cechy irlandzkiej tradycji teatralnej z polską dramaturgią, i tworzy nowy głos na kulturalnej scenie Irlandii. Od samego początku funkcjonuje jako koegzystencja dwóch kultur, dwóch odrębnych tradycji teatralnych i dwóch sposobów pracy w teatrze.  Za pomocą scenicznego kształtu polskich tekstów, celem Teatru jest wywoływanie szerszej dyskusji na temat poszczególnych problemów społecznych, aktualnych zarówno dla Polaków, jak i Irlandczyków oraz zmienianie stereotypów o Polakach i wyznaczanie nowych kierunków myślenia o nas jako o narodzie. Działalność teatru ma na celu również zapewnienie polskim artystom mieszkającym w Irlandii szansy na spełnianie swoich artystycznych celów i wykorzystywanie swoich umiejętności na profesjonalnym gruncie. Pierwszą sztuką wystawioną przez TPI był Zapach czekolady Radosława Paczochy w 2010 w Focus Theatre, drugą natomiast Chesslaugh Mewash zaprezentowany publiczności w 2011 w The Lir Theatre podczas festiwalu Absolut Fringe. W maju 2012 Teatr, przygotował również serię czytań polskich dramatów współczesnych „Freedom Ltd”.

www.polishtheatre.wordpress.com

Twitter: @PTIdublin

Facebook: https://www.facebook.com/polishtheatreireland

 

RADOSŁAW PACZOCHA

Dramatopisarz, scenarzysta i dramaturg. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie. Dwukrotnie był stypendystą Ministra Kultury, a w tym roku jest również stypendystą programu Młoda Polska ufundowanego przez Narodowe Centrum Kultury. W ramach stypendium pisze dramat o Broniewskim. Przez sześć lat był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie (2004-2010), gdzie pełnił funkcję sekretarza literackiego. Wcześniej pracował jako recenzent, w składzie redakcji miesięcznika Teatr w latach 2003-2004. Publikował w Teatrze, Dialogu, Scenie, Pamiętniku Teatralnym, Opowieściach, Aspiracjach oraz wydawnictwach Teatru Narodowego oraz Teatru Wybrzeże. Jest autorem sztuk: Zapach czekolady, Przyjaciel, Bar Babylon, Beniamin, Faza delta, Być jak Kazimierz Deyna (także autor scenariusza filmowego) oraz scenariuszy teatralnych Balu z Szekspirem (premiera w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w 2006 roku) oraz Anny Kareniny (premiera w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze w lutym 2012 roku). Jego sztuki tłumaczone były na angielski, niemiecki, rosyjski, czeski oraz gruziński.

 

 

 

 

Share

Tagi: , , ,

Kategoria: Kultura, Wydarzenia

Komentowanie na tej stronie jest wyłączone.