CENSUS 2016 informacje

W niedzielę 24 kwietnia odbędzie się w Irlandii szczegółowy Powszechny Spis Ludności. Będzie on miał za zadanie policzyć każdą osobę, która przebywa w Irlandii tego dnia. Zebrane informacje wykorzystywane są do celów statystycznych i będą dostępne dla każdego. Udział w badaniu jest obowiązkowy ale indywidualne dane pozostają poufne i nie będą udostępniane instytucjom rządowym. 

źródło: Census.ie

Zobacz/zapisz tłumaczenie formularza spisowego  na język polski. Pamiętaj, że formularz dostaniesz w języku angielskim i musisz go wypełnić w tym właśnie języku.

Zobacz/zapisz ulotkę o spisie.

Zobacz/zapisz Profil 6 Powszechnego Spisu Ludności z 2011 r dotyczący Migracji i Różnorodności – Profil Różnorodności w Irlandii.

 

Co to takiego “spis powszechny”?

Spis Powszechny to ewidencja populacji, która przebywa w kraju w noc spisu. W noc spisu każda osoba musi zostać uwzględniona w formularzu i wziąć udział w oficjalnym podliczeniu ludności i miejsc zamieszkania, które odbywa się w Irlandii raz na pięć lat.

 

Kiedy jest najbliższy spis powszechny?

Najbliższy spis powszechny odbędzie się w niedzielę 24 kwietnia 2016 roku. Każda osoba przebywająca w Irlandii tej nocy powinna być uwzględniona w formularzu spisowym. Każdy musi zostać policzony bez względu na to z jakiego powodu przebywa w Irlandii. Spis dotyczy zarówno osób, które mieszkają w Irlandii, jak i przebywają z wizytą u rodziny lub znajomych czy też osób, które na przykład znajdują się w irlandzkim szpitalu, itp.

 

Czy muszę wypełnić formularz?

Tak. Każda osoba przebywająca w tej nocy w Irlandii musi zostać uwzględniona.Takie jest prawo. Informacje zebrane podczas spisu są bardzo ważne dla planowania przyszłości każdego z nas. Dlatego tak ważne jest, aby każdy został uwzględniony.

 

Co muszę zrobić?

Rachmistrz przyniesie każdemu do domu formularz spisowy mniej więcej 3-4 tygodnie przed nocą spisu czyli przed 24 kwietnia 2016. Zachowaj formularz w bezpiecznym miejscu do tej nocy. Rachmistrz odpowie też na wszelkie pytania jakie będziesz mieć w związku z formularzem.

W noc spisu wypełnij formularz uwzględniając każdą osobę przebywającą w domu. Gdy skończysz, podpisz deklarację na końcu formularza. Schowaj formularz w bezpiecznym miejscu do czasu aż rachmistrz przyjdzie go odebrać. Rachmistrz przyjdzie odebrać formularz 2-3 tygodnie po spisie. Rachmistrz pomoże też w przypadku trudności z wypełnieniem formularza. Możesz sprawdzić tożsamość rachmistrza i poprosić go o identyfikator.

 

Czy informacje są traktowane jako poufne?

Tak. Wszystkie odpowiedzi, jakich udzielisz na formularzu są w całości objęte tajemnicą i zostaną wykorzystane tylko i wyłącznie do celów statystycznych.Żadne dane osobiste nie zostaną przekazane instytucjom ani agencjom rządowym. Jest to zagwarantowane prawem!

 

Do czego wykorzystywane są informacje zebrane w spisie?

Spis zbiera informacje na temat wszystkich ludzi mieszkających w Irlandii. Informacje te wykorzystywane są przez rząd, regionalne i lokalne władze, firmy, lokalne społeczności i inne organy. Dane ze spisu pomagają podejmować trafniejsze decyzje na temat planów na przyszłość związanych z edukacją, opieką zdrowotną, zatrudnieniem, transportem i szeregiem innych usług. Przekazywane informacje nie zawierają żadnych danych osób indywidualnych. Kliknij tu, aby dowiedzieć się więcej na temat korzyści wynikających ze spisu (informacja w jęz. angielskim).

 

Gdzie mogę uzyskać pomoc?

Rachmistrz jest zatrudniony aby pomóc i z chęcią odpowie na jakiekolwiek pytania w sprawie spisu lub wypełnienia formularza spisowego.

 

Dostępnych jest 21 wersji językowych formularza spisowego: arabska, bengalska, kantońska, chińska, czeska, francuska, niemiecka, węgierska, włoska, łotewska, litewska, polska, portugalska, rumuńska, rosyjska, słowacka, hiszpańska, tajska, urdu, ukraińska oraz wietnamska. Informacje dostępne w każdym z tych języków dostępne są tutaj.

 

Kliknij na jeden z poniższych linków, aby dowiedzieć się więcej o formularzu spisowym i sposobie jego wypełniania (informacje w jęz. angielskim):

Przewodnik dotyczący wypełnienia formularza spisowego – krok po kroku opisuje w jaki sposób odpowiedzieć na każde pytanie.

Przewodnik po pytaniach w spisie 2016 – wyjaśnia każde pytanie, opisuje dlaczego zostało umieszczone w spisie i jak zostaną wykorzystane dane z tego pytania.

 

Tak więc wypełnij swój formularz w niedzielę 24 kwietnia 2016 roku i przyczyń się do sukcesu Powszechnego Spisu Ludności 2016.

 

WIĘCEJ OFICJALNYCH INFORMACJI O CENSUSIE MOŻNA ZNALEŹĆ NA ICH STRONIE WWW.CENSUS.IE

Share