W dniach 17-18 września br. w Dublinie odbyło się szkolenie dla lokalnych liderów polonijnych działających w Irlandii. Przedsięwzięcie było adresowane do osób, które w swojej pracy zawodowej lub społecznej działają na rzecz Polonii i jej integracji w środowisku lokalnym, budując pozytywny wizerunek mniejszości narodowej w Irlandii. Celem szkolenia był rozwój kompetencji liderskich uczestników, wsparcie ich w aktywnym i świadomym działaniu w swoich środowiskach polonijnych oraz lokalnych, przekazanie wiedzy na temat irlandzkiego systemu władzy w Irlandii i zachęcenie do większego zaangażowania politycznego, tak aby liderzy mogli budować silną diasporę na Zielonej Wyspie.
Program przedsięwzięcia był bardzo napięty i zróżnicowany – od spotkań z przedstawicielami irlandzkich władz lokalnych, takimi jak radny Cllr. Cormac Devlin, An Cathaoirleach z Dún Laoghaire Rathdown oraz członek parlamentu irlandzkiego John Lahart TD z regionu Dublin South West, po szkolenia specjalistyczne z przemówień publicznych, współpracy z mediami oraz rozwoju kompetencji przywódczych. W czasie szkoleń nie zabrakło rozmów na temat pracy u podstaw w lokalnej społeczności z przedstawicielkami „Women4women Network dlr”, czy aspektów związanych z zarządzaniem organizacją pozarządową w Irlandii, które przybliżyła Deirdre Garvey z organizacji „The Weel”. Natomiast Joe O’Brien, kandydat w ostatnich wyborach samorządowych oraz pracownik Immigrant Council of Ireland wyjaśnił uczestnikom szkolenia działanie irlandzkiego systemu władzy oraz przybliżył aspekt głosowania w wyborach samorządowych.
Jednym z gości przedsięwzięcia był dr Piotr Rakowski, vice-Ambasador RP w Irlandii, którzy poruszył z liderami dyskusję na temat możliwości budowania silnej diaspory w Irlandii oraz wsparcia w tym zakresie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
„Wiedzę, którą zdobyłam na szkoleniu wniosę do mojej społeczności. W ten sposób wprowadzę teorię w praktykę i będę rozwijać moje umiejętności przywódcze” – mówi Bożena Kurcok, pracownik Legal Aid Board w Dublinie.
„Większość uczestników tego szkolenia to lokalni liderzy, którzy w wyniku przeprowadzonej przez nas rekrutacji rozpoczną współpracę z lokalnymi radnymi z Rady Miasta Dublina, tak aby lepiej poznać ich pracę i działanie władz samorządowych” – mówi Agnieszka Wieczorkowska z Forum Polonia. „Irlandia jest krajem plasującym się wysoko w rankingu państw Europy dających prawo do głosowania osobom nieposiadającym irlandzkiego obywatelstwa w wyborach lokalnych i europejskich, co daje duże możliwości do partycypowania w życiu politycznym, dlatego ważne jest, aby z tej możliwości skorzystać i podejmować decyzje, które bezpośrednio wpływają na nasze życie w danym mieście” – mówi polska kandydatka w ostatnich wyborach samorządowych w Irlandii. Jak twierdzi Maciej Koczur, uczestnik projektu „Wierzę w ludzi, a zwłaszcza w potencjał grupy ludzi. Myślę, że w grupie mamy więcej siły, możliwości oraz energii i razem możemy zawsze coś osiągnąć”.
„Duże zainteresowanie tego typu inicjatywami pokazuje, że Polska społeczność w Irlandii ma ogromny potencjał, który należy dobrze wykorzystać w działaniach mających na celu integrację z irlandzkim społeczeństwem. Polacy są aktywni i znakomicie sobie radzą z prowadzeniem działalności kulturalnej ale mimo sprzyjających warunków tj. możliwości głosowania i kandydowania w wyborach lokalnych nie są widoczni na irlandzkiej scenie politycznej. Dlatego tak ważne jest zachęcanie i promowanie zaangażowania w działalność społeczno – polityczną kraju, który dla wielu stał się drugim domem”- dodaje Viola Di Bucchianico, doktorantka na Wydziale Polityki Społecznej UCD oraz współautorka raportu „Integrująca polityka wielkokulturowej Republiki” współprzygotowanego przez ten uniwersytet.
Szkolenie dla lokalnych liderów zostało organizowane przez Forum Polonia oraz Instytut Spraw Publicznych w Warszawie, przy wsparciu środków finansowych z Senatu RP. W najbliższym czasie odbędą się kolejne 3 tego typu szkolenia: 15-16 października w Limerick, a następnie 22-23 października oraz 27-26 listopada w Dublinie.
Więcej na temat projektu można znaleźć na stronie www.localleaders.eu
Fotografia: Michał Sendrak.