30 listopada i 1 grudnia odbył się IX Zjazd Forum Polonia oraz spotkanie podsumowujące prowadzoną wraz ze Szkołą Liderów Polonijnych kampanię społeczną „Jesteś u siebie. Zagłosuj”. Przybyło ponad 40 osób z całej Irlandii by wspólnie podyskutować o dotychczasowych sukcesach i wyzwaniach jakie stoją przed Polonią w Irlandii w przyszłym roku, szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych i do Parlamentu Europejskiego.

Autor: Aneta Antczak, Agnieszka Wieczorkowska
zdjęcia: 4th Floor For Photo

Pierwszy dzień koncentrował się na podsumowaniu dotychczasowych działań kampanii, podczas którego uczestnicy zaangażowani byli do późnych godzin wieczornych w warsztaty ewaluacyjne. Specjalnym gościem tego dnia był Dermot Looney burmistrz Południowego Dublina Dermot Looney oraz Kingsley Aikins, który opowiadał o sile i wpływie diaspor na całym świecie.
W drugim dniu odbył się już IX Zjazd Forum Polonia, w którym brali udział liderzy, przedstawiciele organizacji i mediów polonijnych, którzy dzielili się swoimi projektami i doświadczeniami a także wypracowali plan na dalszy rozwój platformy współpracy jaką jest Forum Polonia.

Podczas inauguracji z udziałem przedstawicieli władz irlandzkich, Magdalena Mazur ze Szkoły Liderów oraz Barnaba Dorda z Forum Polonii opowiedzieli o założeniach kampanii a także o partnerach – Stowarzyszeniu Szkoła Liderów oraz o działalności Forum Polonia.
– Pięć lat temu grupa młodych ludzi w Irlandii stworzyła platformę służącą integracji. Oprócz celu jakim jest sieciowanie się i współpraca przestawicieli organizacji, mediów polonijnych aktywistów, prowadzi także różne kampanie społeczne mające na celu angażowanie obywatelskie Polonii. 5 lat temu zainicjowała kampanie profrekwencyjną „Daj Głos” zachęcającą Polaków do głosowania w irlandzkich wyborach lokalnych. Kontynuując te działania, w tym roku razem ze Szkołą Liderów z Polski prowadzimy podobny projekt łączac 10 letnie doświadczenia wyniesione z prowadzonej w Polsce przez Szkołę Liderów kampanii „Masz Głos Masz Wybór”. Przez ostatnie kilka miesięcy wolontariusze zaangażowani w akcję uświadamiali Polakom, że mają oni prawo głosować w lokalnych irlandzkich wyborach. Ich celem było nie tylko informowanie i edukowanie, ale także sprawianie by się angażowali – mówili.
workshops 2Na przykładzie prezentacji działań dwóch aktywistów – Agnieszki Wieczorkowskiej z Dublina oraz Mateusza Misia z Cork – można było zauważyć ogrom pracy włożony w ten projekt przez wolontariuszy z całej Irlandii. Ważne znaczenie miała tutaj współpraca zespołu projektowego z aktywistami i wolontariuszami w terenie, która polegała także na dzieleniu się dobrymi praktykami i sprawdzonymi metodami dotarcia do lokalnej Polonii z informacją o możliwości oddania głosu w wyborach lokalnych.
Ponad 40 polskich aktywistek i aktywistów z całej Irlandii uświadamiało w tym zakresie swoich bliskich, sąsiadów, współpracowników, znajomych z ulicy, uczestników mszy świętych, studentów, rodziców, słuchaczy radiowych audycji oraz czytelników gazet i portali internetowych. Do społecznej akcji włączyło się 30 polskich szkół weekendowych, 16 polskich parafii, prywatni przedsiębiorcy, drużyny harcerskie, 4 największe polonijne organizacje oraz bez mała 20 mediów polonijnych. Wolontariusze rozdali ponad 20 tys. broszur informacyjnych o prawach wyborczych Polaków, zorganizowano wiele spotkań i sesji informacyjnych dla Polaków na temat wyborów i pracy lokalnych radnych, zarejestrowano tysiące nowych osób do spisu wyborców w Irlandii. W samym Dublinie rozdano wśród naszych rodaków ponad 7 tysięcy formularzy rejestracyjnych do spisu wyborców. Francis Jacobs, szef Biura Parlamentu Europejskiego w Dublinie pogratulował działaczom wykonanej pracy i opowiedział o wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz dlaczego warto w nich brać udział.
Aktywistki i aktywiści uczestniczyli również w warsztatach, podczas których mogli podzielić się swoimi doświadczeniami na temat podejmowanych działań angażujących Polonię w wybory samorządowe oraz ich skuteczności. Ponieważ kampania rejestracyjna do spisu wyborców będzie trwać dalej, zastanawiano się nad dotychczasowymi działaniami i planowano dalsze na kolejne miesiące. Przeprowadzono ważne dyskusje m.in. na temat dalszego angażowania Polaków w wybory lokalne, strategii wzmacniania pozytywnego wizerunku Polaków w Irlandii oraz metod współpracy z irlandzkimi instytucjami i urzędami.workshops
Drugi dzień dużo mniej poświęcony był kampanii, przeznaczony był bowiem w głównej mierze dla uczestników IX Zjazdu Forum Polonia, czyli także tych osób nie zaangażowanych w kampanię. Uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach które dotyczyły angażowania w działania na rzecz Polonii w Irlandii oraz planowania rozwoju organizacji. Także podczas tej części aktywistki i aktywiści mogli podzielić się wiedzą i doświadczeniem na temat podejmowanej działalności na rzecz lokalnej społeczności. Gościem spotkania był Wojciech Dzięgiel – Konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Irlandii, który odpowiadał o nowych projektach, które będą realizowane przez Ambasadę RP w nadchodzącym roku. Działacze zastanawiali się nad aspektem motywowania wolontariuszy i włączania nowych osób i instytucji w działania społeczne. Inspirującą częścią dnia było spotkanie z Dil Wickremasinghe dziennikarką radiową Newstalk 106-108 pochodzącą ze Sri Lanki, która podzielając doświadczenia migrantów aktywnie wspiera społeczeństwo Irlandzkie, dając przykład, że będąc sobą, ciężką i konsekwentną pracą można osiągnąć zamierzony cel. W dalszej części zjazdu zgromadzeni opracowywali strategie rozwoju Forum Polonia, która stała się symbolem organizacji zrzeszającej ludzi z pasją, profesjonalistów w swoich dziedzinach, zaangażowanych społecznie.

Uczestnicy weekendowego spotkania wracali do swoich domów w różnych częściach Irlandii pełni pozytywnej energii i pomysłów na nowe działania, które mają służyć polskiemu społeczeństwu w Irlandii. Jak ocenił jeden z organizatorów zjazdu Artur Banaszkiewicz – w ciągu 2 dni podsumowano dotychczasowe działania Forum Polonii, a także efekty pierwszego etapu jej aktualnie realizowanego projektu „Jesteś u siebie. Zagłosuj”, a co najważniejsze opracowano plan działania organizacji, której siła pochodzi z ludzi wokół niej skupionych i głęboko zaangażowanych w działania na rzecz społeczeństwa.group meeting

Share