Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

Inauguracja przedwyborczej kampanii “Jesteś u siebie. Zagłosuj!” 2019

W dniach 3-4 listopada 2018 roku w Dublinie odbył się X Jubileuszowy Zjazd Forum Polonia w ramach którego zainicjowano kampanię informacyjno-edukacyjną dla społeczności polskiej w Irlandii na temat irlandzkich wyborów samorządowych.

Kampania pod hasłem „Jesteś u siebie, zagłosuj!” ma na celu mobilizowanie irlandzkiej Polonii do aktywnego udziału w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Irlandii. W ramach tej akcji Forum Polonia będzie m.in.: zachęcać do rejestracji przedwyborczej, do kandydowania oraz głosowania w irlandzkich wyborach samorządowych, do kontaktów z lokalnymi kandydatami na radnych a także do włączania się w podobne projekty innych organizacji polonijnych na terenie Irlandii.

Koordynatorka kampanii, Viola di Bucchianico powiedziała „W ramach kampanii zaprojektowaliśmy ulotkę informacyjną w języku polskim o tym jak się zarejestrować i jak głosować w irlandzkich wyborach samorządowych. Ta ulotka jest dostępna dla wszystkich na naszej specjalnie przygotowanej w tym celu stronie internetowej wybory.forumpolonia.org. Tam można też znaleźć wiele przydatnych informacji na temat zasad rejestracji przedwyborczej, głosowania oraz jak przekonywać innych do tego by aktywnie uczestniczyli w wyborach samorządowych w Irlandii. Wielu z nas mieszka tu już ponad dziesięć lat zatem warto w końcu włączyć się w życie obywatelskie naszego miasta. W ten sposób też pracujemy na lepszą przyszłość dla naszych dzieci dla których Irlandia jest domem rodzinnym”.

Inaugurując kampanię Barnaba Dorda, prezes zarządu Forum Polonia podkreślił, że Polacy w są najliczniejszą mniejszością na Zielonej Wyspie, ale jednocześnie jedną z najbardziej niewidzialnych group w życiu obywatelskim i politycznym Irlandii. „Tymczasem mamy przecież ogromny potencjał i jesteśmy aktywni w wielu sferach życia społeczno-kulturalnego. Irlandzka Polonia powinna wykorzystać swoje możliwości aby stać się partnerem dla irlandzkich decydentów. Dlatego aktywne uczestnictwo w wyborach lokalnych w Irlandii w przyszłym roku jest tak istotne. Obecnie najpilniejszą sprawą jest to, aby Polacy zarejestrowali sie do wyborów w ramach uproszczonej rejestracji przed 25 listopada 2018 roku” – dodał Barnaba Dorda.

Kampania wychodzi naprzeciw potrzebom zasygnalizowanym w opublikowanym 7 listopada raporcie „Monitorowanie Integracji 2018”. W dokumencie tym opracowanym przez  Economic and Social Research Institute, autorzy zwracali uwagę na niebezpiecznie niskie zaangażowanie polityczne i wyborcze wśród migrantów w Irlandii, czego poniękąd dowodem jest bardzo niska liczba ich przedstawicieli wybranych w wyborach samorządowych. Autorzy podkreślili, że ​​system polityczny Irlandii oferuje “względnie łatwiejsze możliwości integracji migrantów w porównaniu z większością krajów UE” oraz że wszyscy mieszkańcy Irlandii, niezależnie od narodowości, mogą kandydować i głosować w wyborach lokalnych. Dotychczasowa frekwencja wyborcza wśród społeczności migrantów, które stanowią 17% populacji państwa, pozostaje jednak stosunkowo niska.

Oonagh Buckley, zastępca sekretarza generalnego Ministerstwa Sprawiedliwości, powiedziała, że migranci odgrywają “krytycznie ważną rolę” w życiu społecznym, politycznym, gospodarczym i społecznym tego państwa. Jednakże, o ile rząd nie uzna swojej wspólnej roli we wspieraniu migrantów i zachęcaniu ich do partycypacji politycznej, Irlandia jest narażony na ryzyko podążania śladami swoich europejskich sąsiadów i popychania innych mniejszości narodowych na margines społeczeństwa irlandzkiego.

Grzegorz Sala, kierownik wydziału konsularnego Ambasaday RP w Dublinie zauważa: „Według danych szacunkowych Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Dublinie liczba obywateli RP na terenie Irlandii może sięgać ok. 150 tyś. osób. Duża liczba obywateli RP mieszka w Irlandii od wielu lat stanowiąc istotną część lokalnych społeczeństw. Projekt Forum Polonia „Jesteś u siebie, zagłosuj” jest wartościową i istotną akcją. Aktywizacja, uwrażliwienie i zachęcenie obywateli RP do czynnego udziału w wyborach do samorządów Irlandzkich poprzez możliwość tak kandydowania, jak i głosowania jest dużą wartością. Silny głos Polonii nie pozostanie niezauważony i będzie miał wpływ na dalszy rozwój lokalnych społeczeństw w wielu obszarach życia społecznego oraz pogłębianie integracji

Polecamy: Strona kampanii „Jesteś u siebie. Zagłosuj!” na której można znaleźć mnóstwo użytecznych informacji – wybory.forumpolonia.org

W razie pytań albo wszelkich sugestii proszę pisać na adres info@forumpolonia.org

Share

Tagi:

Kategoria: Wydarzenia

Komentowanie na tej stronie jest wyłączone.