Głosujemy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Irlandii!
Będąc w Irlandii powinniśmy się zdecydować, czy głosujemy na kandydatów z naszego regionu – czy na kandydatów z Mazowsza w Polsce. 

UWAGA: Zgłoszenia do głosowania na irlandzką listę możemy dokonać, drukując formularz EP1 ze strony www.checktheregister.ie, wypełniając go i wysyłając do naszego lokalnego urzędu miasta lub hrabstwa. Mailowo albo pocztą za darmo.

Lista adresów: http://www.environ.ie/en/LocalGovernment/LocalGovernmentAdministration/LocalAuthorities/

UWAGA: KAŻDA POLKA I KAŻDY POLAK MOŻE GŁOSOWAĆ W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO NA KANDYDATÓW Z REGIONU IRLANDII BEZ KONIECZNOŚCI POSIADANIA IRLANDZKIEGO PASZPORTU!

Dlaczego warto głosować?

EU image1

Każdego dnia Unia Europejska podejmuje decyzje, które wpływają na Twoje życie. Odpowiada za wiele ważnych i praktycznych kwestii – pomaga przedsiębiorstwom borykającym się z kryzysem finansowym, walczy z bezrobociem, troszczy się o czystsze środowisko i bezpieczniejszą żywność, zabiega o łatwiejsze podróżowanie oraz tańsze rozmowy telefoniczne.

Poprzez Parlament Europejski i Ty możesz wpływać na decyzje podejmowane przez UE.

Parlament Europejski – wybrany, by reprezentować Ciebie i wszystkich ludzi żyjących w Unii Europejskiej – odgrywa zasadniczą rolę w procesie podejmowania decyzji przez UE.

Kto może głosować w wyborach europejskich?

W Irlandii jest ponad 3,2 miliona zarejestrowanych wyborców uprawnionych do głosowania w wyborach europejskich.

Uprawniony do głosowania jest każdy obywatel Irlandii i każdy obywatel innego Państwa Członkowskiego UE mieszkający na stałe w Irlandii, który ukończył 18 lat, i którego nazwisko znajduje się w spisie wyborców. Spis wyborców opracowywany jest co roku przez władze samorządowe hrabstwa lub miasta.

Nowa kadencja w Irlandii

EU image2

Parlament Europejski wybierany jest, by działać na rzecz interesów obywateli Unii Europejskiej. Wybory do niego odbywają się co 5 lat. Na najbliższą kadencję (2024-29) wybranych zostanie ponad dziesięciu przedstawicieli mieszkańców Irlandii. Masz prawo oddać głos na reprezentanta startującego z Twojego regionu.

Jednocześnie obywatele Polscy zamieszkujący Irlandię mają wybór.

Polacy mogą głosować na listę polską lub irlandzką

Polski wyborca w Irlandii ma dwie możliwości głosowania: na polskich kandydatów z regionu Warszawa lub irlandzkich kandydatów z regionu który tak naprawdę zamieszkują.

 Głosowanie na polskich kandydatów do PE odbywać się będzie 9 czerwca 2024 w czterech Obwodowych Komisjach Wyborczych w Dublinie. Ich siedziby ustalone zostaną w najbliższym czasie.

Głosowanie na irlandzkich kandydatów do PE odbywać się 7 czerwca roku i będzie połączone z głosowaniem w wyborach samorządowych.

Rejestracja jest konieczna

Zgłoszenia do głosowania na polską listę możemy dokonać na stronie Ambasady RP w Dublinie: www.dublin.msz.gov.pl, a także osobiście, telefonicznie bądź pisemnie. Informacje o rejestracji będą podane z odpowiednim wyprzedzeniem przed wyborami.

Przy wyborze opcji głosowania osobistego – zgłaszamy się najpóźniej 3 dni przed dniem głosowania.

Ze zgłoszeniem tym należy jednak poczekać do momentu formalnego powołania obwodowych komisji wyborczych za granicą, gdyż w zgłoszeniu zadeklarować trzeba, w której komisji wyborczej mamy zamiar oddać swój głos. Ponadto każdy wyborca głosujący na listę polską powinien mieć pewność, że w dniu wyborów będzie w Irlandii i tutaj właśnie będzie głosował.

Wzorem lat poprzednich uruchomiona zostanie aplikacja online do samodzielnego zgłaszania udziału w wyborach, która jest najwygodniejszym narzędziem pomocnym w wyborach zarówno korespondencyjnych jak i w głosowaniu osobistym.

EU_IR-image3

Zgłoszenia do głosowania na irlandzką listę możemy dokonać, drukując formularz EP1 ze strony www.checktheregister.ie, wypełniając go i wysyłając do naszego lokalnego urzędu miasta lub hrabstwa pocztą lub emailem. Lista adresów: http://www.environ.ie/en/LocalGovernment/LocalGovernmentAdministration/LocalAuthorities/

Pamiętajmy, jeśli jeszcze nie jesteś w spisie wyborców – rejestracja do irlandzkich wyborów trwa tylko do 20 maja!

Uwaga! Każdy wyborca ma tylko jeden głos i musi dokonać wyboru, na jaką listę głosuje.
Nie można głosować dwukrotnie.

Swój głos oddać można zatem w głosowaniu na irlandzkie listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Irlandii. Na polskie listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego głosujemy w Obwodowej Komisji Wyborczej w Dublinie albo też w Polsce, w miejscu umieszczenia w spisie wyborców.

Wybrałeś listę polską?  Z Irlandii głosujesz na listy z regionu Mazowsze!

W polskich Obwodowych Komisjach Wyborczych w Dublinie głosowanie odbywać się będzie na listy kandydatów z Okręgu nr 4, tj. właściwego dla Warszawy i 8 powiatów województwa mazowieckiego (grodziskiego, legionowskiego,nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego).

Share