Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

Irlandczycy zachęcają do udziału w wyborach!

Burmistrz Dublina Oisín Quinn oraz Minister Sprawiedliwości, Równości i Obrony, Alan Shatter TD wspólnie zainaugurowali kampanię zachęcającą migrantów do rejestracji przedwyborczej zezwalającej na głosowanie w przyszłorocznych wyborach samorządowych.Forum Polonia jest jednym z oficjalnych partnerów! Uroczystość odbyła się w poniedziałek , 04 listopada o 09:30 w Mansion House.

BILD2823

Rada Miasta oraz Burmistrz ze wsparciem organizacji migranckich, w tym Forum Polonii zainaugurowali kampanię, która ma na celu podniesienie świadomości co do praw wyborczych i konieczności jestracji przedwyborczej  wśród społeczności migrantów. Irlandzki system jest nielicznym w którym rezydenci bez obywatelstwa kraju w którym przyszło im się osiedlić mają prawo głosu w wyborach lokalnych.

Przemawiając podczas inauguracji Burmistrz powiedział: ” Dziś zachęcamy wszystkich liderów grup społecznych, organizacji migranckich o rozpowszechnienie informacji o kampanii i promocji linków internetowych. Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona migrantów mieszkających w Dublinie oraz innych rejonach Irlandii i zachęcić ich do rejestracji przed 25 listopada. Bez rejestracji nie będą mogli wziąc udziału w wyborach samorządowych w Irlandii w maju 2014 roku!”

Minister Sprawiedliwości, Równości i Obrony, Alan Shatter powiedział m.in.: “Ważne jest, aby pamiętać, że choć prawo do głosowania w wyborach do parlamentu ogranicza się do obywateli Irlandii i Wielkiej Brytanii, to pozostali mieszkańcy Irlandii mogą głosować i kandydować w wyborach lokalnych, a obywatele Unii Europejskiej także w wyborach do Parlamentu Europejskiego. O ile mi wiadomo, to  liberalne podejście do wyborów samorządowych nie jest normą wśród innych krajów europejskich  W mojej pracyjako Minister wielokrotnie zachęcałem wszystkich, którzy mieszkają w Irlandii do aktywnego uczestnictwa w procesach demokratycznych. Dziś też, przy okazji inauguracji kampanii zachęcam tych, którzy nie są obywatelami irlandzkimi, aby jeszcze bardziej zintegrowali się z irlandzkim społeczeństwem  i wzięli udział w wyborach lokalnych i do Parlamentu Europejskiego. Mogę zrozumieć, dlaczego migranci bardzo powoli angażują się w te procesy. Wyzwania jakie stawia przed nimi proces adaptacji w nowym otoczeniu, troski dnia codziennego nie sprzyjają angażowaniu się. Wielu imigrantom potrzeba też czasu żeby odnaleźć się w naszej polityce. Mimo tego ważne jest by wzięli udział w wyborach i zarejestrowali się!

Irlandia oferuje wszystkim mieszkańcom , niezależnie od obywatelstwa , prawo do głosowania w wyborach lokalnych. Ważne jest by migranci skorzystali z tego prawa, a także by byli świadomi konieczności rejestracji przedwyborczej. Dublin City Council, a Forum Polonia wraz z nim, zachęca wszystkich do korzystania z tego prawa. Głos migrantów wpływa na procesy podejmowania decyzji, które będą ich dotyczyć!

Jak się zarejestrować do wyborów? Informacje znajdziesz tutaj

 

Share

Tagi:

Kategoria: Wydarzenia

Komentowanie na tej stronie jest wyłączone.