15 kwietnia 2012 roku w szkole Altogether w Dublinie, powołana została do życia Polska Macierz Szkolna w Irlandii. Jest to pierwsza organizacja parasolowa zrzeszająca szkoły działające na terenie Republiki Irlandii. Głównym celem Macierzy jest działalność oświatowa na rzecz Polonii na terenie Republiki Irlandii.

Na spotkaniu założycielskim, w którym udział wzięli: Polska Szkoła z Galway – Dyrektor Agnieszka Grochola i Magdalena Staszek; Szkoła „Równe Szanse” z Carlow – Dyrektor Marta Szutkowska-Kiszkiel i Małgorzata Jirowska; Polski Klub Zajęć Pozaszkolnych w Ballihaunis – Kierownik Ewa Renčko; Międzynarodowa Szkoła z Laois – Dyrektor Ewa Cała; Szkoła Altogether z Dublina – Dyrektor Jolanta Oliwiak, Magdalena Gawina, Monika Bartkowska, Monika Gostomska; Polska Szkoła z Ballinasloe – Dyrektor Magdalena Ciastko oraz Bartosz Ciastko; Polska Szkoła z Clonmel – Dyrektor Patrycja Cichocka; Polska Akademia Wiedzy PAK z Dublina – Dyrektor Beata Król, Małgorzata Rosek, Mirosława Lewandowska, Monika Kasprzycka, w wyniku głosowania wyłoniony został Zarząd w składzie: Prezes Marta Szutkowska-Kiszkiel, Wiceprezes Agnieszka Grochola, Sekretarz Jolanta Oliwiak, Skarbnik Beata Król, Rzecznik Patrycja Cichocka

Wcześniej, w dniach 31.03. – 01.04.2012r. w Carlow odbył się Zjazd Nauczycieli Polonijnych. W zjeździe udział wzięli dyrektorzy, nauczyciele i działacze ze szkół polonijnych funkcjonujących na terenie Republiki Irlandii i Irlandii Północnej. Zjazd miał charakter szkoleniowo-integracyjny a zainspirowany został szeregiem pilnych problemów i potrzeb, które od lat pozostają bez rozwiązania. Należą do nich: nierówny dostęp dzieci i młodzieży do nauki języka polskiego, brak środków na prowadzenie działalności szkół społecznych, zróżnicowany status prawny szkół, nierówny podział środków na edukację polonijna – 100% dotowanie niektórych szkół, brak wsparcia dla innych – powodujący antagonizmy pomiędzy szkołami, uniemożliwiające współpracę między placówkami oraz rozwój szkolnictwa polonijnego na terenie Republiki Irlandii.

Organizatorzy, kierując się koniecznością zintegrowania środowiska, która stanowi podstawę dalszego rozwoju szkolnictwa polonijnego, zaplanowali dwudniowe spotkanie, z czego pierwszy dzień uczestnicy spędzili na intensywnym szkoleniu metodycznym a drugi na konferencji. Powołanie Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii jest m.in. rezultatem tego zjazdu.

Share