Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

Spotkania autorskie oraz promocja książki “Pokój z widokiem na Dunnes Stores”

Książka zakwalifikowana do prestiżowej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2012!

„Pokój z widokiem na Dunnes Stores” autorstwa Łukasza Ślipko to zbiór literackich reportaży, poświęconych życiu naszych rodaków mieszkających w Irlandii. Książka nominowana została do nagrody Angelus 2012. Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagrodą główną jest statuetka autorstwa Ewy Rossano i czek na 150 tys. zł.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Łukaszem Ślipko w sobotę, 5 maja w Cork oraz 11 maja w BIBLARY, Dublin.

O książce:

„Pokój z widokiem na Dunnes Stores” to debiut literacki Łukasza Ślipko, wydany w 2011 roku nakładem Wydawnictwa RB.

Autor pokazuje nam Zieloną Wyspę taką, jakiej nie zna przeciętny czytelnik: wyspę szczęśliwą, ale czasem też wyspę nonsensu. Książka jest więc o miejscu, ale przede wszystkim o ludziach: Irlandczykach, Polakach, ale także przedstawicielach innych nacji, w ich wzajemnych, skomplikowanych relacjach.

Świat emigracji w książce Łukasza Ślipki to świat kulturowych zderzeń, ale także zderzenia kultur. To historia i polityka przemieszane z prozą codziennego życia. Namysł nad ważkimi kwestiami towarzyszy tak trywialnym czynnościom jak poszukiwanie mieszkania. A że tym mieszkaniem można człowieka wykończyć nie gorzej niż siekierą, to zupełnie inna sprawa.

Zamiast jednak kolejnej książki o „losach emigranta”, mamy tutaj do czynienia z kawałkiem autentycznej literatury, wychylającej się daleko poza bezpieczny parapet. A widok ów ciekawy i przyjemnie się tego słucha, sącząc Murphysa w lokalnym barze gdzieś na południowym brzegu Lee w kraju, gdzie „przegadanie” jest wciąż sztuką, celebrowaną z uwagą – Anna Paś, PolskiExpress.ie

Świetna lektura! – Piotr Słotwiński

 

O autorze:

Łukasz Ślipko – rocznik 79. Ukończył filozofię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Publikował w Gazecie Wrocławskiej, Estetyce i Krytyce, Ricie Baum, Zbliżeniach Polsko-Niemieckich, Opolskim Kwartalniku Kulturalnym  – Prowincja, Brzeskim Portalu Miejskim i prasie polonijnej. Jest stałym felietonistą MIRa. Od 2006 roku mieszka w Cork.

Noty dla edytorów:

  • Literacka Nagroda Europy Środkowo Wschodniej Angelus 2012 przyznawana jest od 2006 roku w dziedzinie twórczości prozatorskiej tłumaczonej na język polski, oraz ufundowana przez miasto Wrocław. Do tegorocznej edycji zakwalifikowano 43 tytuły, wśród nich, m.in. ‘Saturn’ Jacka Dehnela, ‘Dzienniki kołymskie’ Jacka Hugo-Badera, oraz ‘Życie jest bajką’ Dubravki Ugreśić.
  • Zapraszamy na spotkanie autorskie z Łukaszem Ślipko w sobotę, 5 maja w Cork – od godz. 11.00 autor podpisywać będzie książki w Saloniku Prasowym BaDaCz, zaś o godz. 18.00 spotka się z czytelnikami na promocji książki – The Franciscan Well and Brewery, 14 North Mall Wall, Cork. Spotkanie poprowadzi Anna Paś.
  • Polska Biblioteka BIBLARY, w ramach wydarzenia “II Noc w bibliotece” zaprasza na spotkanie autorskie z Łukaszem Ślipko w DUBLINIE – piątek, 11 maja godz. 19.00. Spotkanie poprowadzi Anna Paś.
  • Witryna poświęcona książce na Facebooku: https://www.facebook.com/PokojZWidokiemNaDunnesStores
  • Książka ‘Pokój z widokiem na Dunnes Stores’ dostępna jest w Saloniku Prasowym BaDaCz w Cork, oraz w sprzedaży online [link: http://bit.ly/IEg7Jn]
  • Partnerzy oraz Patroni Medialni: Pismo Literackie RED, Radio Opole, Portal Miejski Brzeg, PolskiExpress.ie, Magazyn Informacyjno-Rozrywkowy MIR, Salonik Prasowy BaDaCz, MyCork, Biblioteka Polska BIBLARY, Forum Polonia.

 

Tekst: Anna Paś

 

Share

Tagi:

Kategoria: Wydarzenia

Komentarze (1)

Trackback URL | Kanał RSS komentarzy

  1. Łukasz pisze:

    jak tu sie nie cieszyc z sukcesow rodaka w szczegolnosci kiedy ma tak samo na imie, nazwisko jak ja i do tego w tym samym roku sie urodzil :) pozdrawiam