FESTIWAL POLSKO-IRLANDZKI W CORK TO CZAS DOBREJ ZABAWY I WZAJEMNEGO POZNANIA SIĘ!
Autor: Edyta O’Callaghan
Staliśmy się największą mniejszością narodową Irlandii, nasz język polski wyprzedza nawet rodowity irlandzki pod względem liczby użytkowników. Od prawie 11 lat pracujemy ramię w ramię z różnymi narodowościami, udzielamy się w każdym sektorze, na każdym szczeblu, zakładamy swoje firmy, zatrudniamy siebie i innych, i często zdajemy sobie sprawę jak mało wiemy o Irlandczykach i jak słabo oni nas znają.
Nigdy jednak wcześniej nie odbyła się żadna większa impreza pokazująca nasz wkład w życie społeczne, ani scalająca bliskie sercu tradycje, muzykę, kulturę ani choćby pokazująca miejsca warte odwiedzenia. A przecież zadomowiliśmy się tutaj, nabyliśmy pewności siebie; już nie tylko wynajmujemy, ale kupujemy domy, a nasze dzieci traktują angielski jako swój pierwszy język.
Festiwal PolskaEire jest okazją do zaprezentowania tego co robimy, jacy jesteśmy, skąd przyjechaliśmy i jak wygląda tutaj nasze życie.
Pomysł zorganizowania festiwalu zrodził się przy okazji meczu kwalifikacyjnego do przyszłorocznych Mistrzostw Europy Irlandia – Polska w Dublinie (29 marca).
Minister do spraw Nowych Społeczności, Równości i Kultury Aodhán Ó Ríordáin zaprosił wszelkie chętne organizacje do zgłaszania eventów kulturalnych i sportowych, w całej Irlandii, pod hasłem PolskaEire. Wprawdzie mecz będzie odbywał się w Dublinie, ale festiwal rozpoczyna się już 21 marca w większych miastach: u nas w Cork, Galway, Limerick, Wexford, i pomniejszych jak Ennis, Navan, Arklow, Cahir, Balbriggan czy Dundulk. Program jest bardzo różnorodny: od muzyki na żywo, tańców polskich i irlandzkich zespołów folkowych, wystaw prac plastycznych, po tradycyjny poczęstunek polskimi specjałami. Festiwal jest tak zorganizowany, żeby każdy znalazł dla siebie coś ciekawego: dla amatorów gier i zabaw- gra na orientację w terenie, dla najmłodszych- specjalny blok zabaw ruchowych i konkursów przygotowanych przez harcerzy i animatorów kultury. Wiele organizacji i wolontariuszy calą parą zaangażowało się w przygotowanie imprezy: placówki edukacyjne, wykładowcy uniwersyteccy, artyści i biznesmani włożyli ogrom pracy w skoordynowanie różnorakich projektów i pomysłów.
Główny dzień obchodów przypada na sobotę 28 marca – przygotujcie się na ekscytujący dzień w Cork City Hall. Nie ma chyba lepszego i bardziej odpowiedniego miejsca na tę imprezę, nie tylko ze względu na położenie, ale również na prestiż. Chcemy podkreślić, że nie jesteśmy tu tylko na chwilę, ale staliśmy się pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego.
Oprócz głównego eventu w Cork City Hall, wypełniającego całą sobotę od 11.00 do 20.00, imprezy towarzyszące zapowiadają się również bardzo ciekawie: pokazy polskich filmów („Ida”, „Imigrantka” ), przegląd filmów animowanych, wykłady na temat Kazimierza i Constance Markiewicz, Solidarności, imprezy sportowe, polsko-irlandzki wieczór we Franciscan’s Well. Pozostałe miejsca festiwalowe to Camden Palace, UCC, Crawford Art College, Together-Razem Centre.
Z niecierpliwością czekamy na sobotę 28 marca, mamy ogromną nadzieję, że Festiwal zapoczątkuje doroczną tradycję organizowania ciekawych imprez pod szyldem: PolskaEire.
Więcej szczegółów na stronie: http://polskaeirefestivalcork.info/ lub na Facebooku pod hasłem PolskaEire Cork.