Program Flying Seniors już działa i seniorzy, którzy zakwalifikowali się do programu już biorą udział w pierwszej fazie projektu. Udało nam się zgodnie z założeniami zrekrutować 10 osób, które przez 10 tygodni będą się szkolić z zakresu edukacji wyborczej i praw wyborczych w Irlandii, a następnie będą przygotowywani do liderskiej roli w swoim otoczeniu i do przekazywania nabytej wiedzy innym seniorom, aby finalnie podzielić się zdobytą wiedzą z innymi seniorami w Dublinie i w Limerick oraz w swoim najbliższym otoczeniu.
autor: Elżbieta Królik
Celem drugim projektu jest zachęcenie seniorów z innych stron Irlandii, aby organizowali się i zakładali podobne grupy w swoich miejscach zamieszkania. Hasłem przewodnim jest „Nie siedź w domu – bądź aktywnym seniorem”. W ramach programu „Latający seniorzy” uczestnicy mają okazję dowiedzieć się, jakie mają prawa wyborcze jako migranci, jak korzystać ze swoich praw, jak wpływać na swoich lokalnych radnych, zapoznają się z systemem politycznym w Irlandii, jak prowadzić diagnozę społeczną w swoim otoczeniu. Pierwsze zajęcia już za nami, podczas których seniorzy dzielili się refleksjami na temat demokracji i uczyli jak ważne jest, aby wyrażać swoje opinie i bronić swoich wartości i jak można realizować to poprzez udział w wyborach. Ponadto przedstawiona została im historia prawa wyborczego w Irlandii. Seniorzy dowiedzieli się m.in iż kobiety otrzymały prawo do głosowania dopiero w roku 1922, oraz, że aż do 1969 w Belfaście osoby bez warunku posiadania nieruchomości lub kredytu na nią nie miały prawa głosu w wyborach. Seniorzy bardzo aktywnie biorą udział w zajęciach i toczą ożywione dyskusje, a już wkrótce odwiedzi ich lokalny polityk, aby poopowiadać im o systemie partyjnym w Irlandii i przybliżyć historię demokracji w Cork po 1916 r.
Projekt jest ufundowany przez Community Foundation for Ireland, a realizowany przez Centrum Together-Razem.
Do projektu włączyła się prasa polonijna m. in Tygodnik Nasz Głos, Gazeta Polska i Cork Gazeta.ie, a projekt wspierają zaprzyjaźnione organizacje polonijne w tym Forum Polonia, POSK, IPS z Dublina oraz PAF z Limerick.
Na zdjęciach Seniorzy podczas zajęć