Centrum Together-Razem powstało w listopadzie 2006 i poprzez 10 lat działa na terenie hrabstwa Cork dostarczając wsparcie, programy edukacyjne dla Polaków i promując integrację. Uroczystość na którą przybył Minister David Stanton była okazją do podsumowania dekady działalności. W ciągu 10 lat Centrum pomogło liczbie ponad 8500 osób.
autor: Elżbieta Królik
W dniu 25 listopada 2016 w prestiżowej Sali konferencyjnej hotelu River Lee w Cork odbyły się uroczystości obchodów 10-lecia działalności Centrum Together-Razem. Na uroczystość zaproszeni zostali wyjątkowi goście, współpracownicy organizacji , członkowie oraz wolontariusze organizacji. To właśnie dla nich szczególnie był ten wieczór, wieczór podczas którego mogli spędzić więcej czasu razem i przedstawić swoim bliskim organizacje w której działają oraz wznieść toast za wspaniale 10 lat.
Uroczystość prowadzona była przez dyrektor Together-Razem Panią Katarzynę Gołębiowska, która podziękowała za wsparcie i towarzyszenie w rozwoju organizacji wszystkim zaangażowanym.
Wieczór otworzył swoją przemowa Burmistrz Cork Fergal Dennehy, który mówił o trudnych doświadczeniach migracji i trudnościach jakie spotykają migranci w nowym otoczeniu. Zapewnial, ze Irlandia i Irlandczycy są otwarci i doceniają wkład i różnorodność jaka Polacy wnoszą w życie codzienne w Irlandii. Wspominał jako rdzenny corkowianin, ze dorastał w hermetycznym środowisku bez innych narodowości a teraz słyszy język polski wszędzie i cieszy się ze Cork jest taki kolorowy w obecnych czasach. Podziękował za działalność Together-Razem, organizacji, którą zna od 2006 roku. Minister Sprawiedliwości z odpowiedzialnością za Integracje Pan David Stanton, w w swoim przemówieniu, również podkreślał znaczącą role jaką odgrywa Together-Razem, zaznaczając, że ten model działania wymaga rozwoju . Minister Stanton docenia wkład organizacji w tworzoną właśnie strategie integracyjną rządu irlandzkiego, przygotowywaną przez jego departament po konsultacjach m. in z Forum Polonia i innymi znaczącymi organizacjami polonijnymi z Irlandii. Strategia ta ma być opublikowana wkrótce. Minister bardzo dobrze był zorientowany w aspektach działania Together-Razem, zapewniał o wieloletnim wsparciu i szacunku do ciężko pracujących Polaków w Irlandii. Następnym bardzo ważnym gościem była Kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP z Dublina Pani Katarzyna Smoter, która swoimi refleksjami dotyczącymi wieloletnich działań Together-Razem wzruszyła zgromadzonych gości. Pani Konsul zapewniła o przychylności placówki dyplomatycznej w Dublinie do działań Together-Razem i wskazała ze modelowy przykład działania wsparcia integracji jest znany i rozpoznawany w całej Europie. Pani Konsul potwierdziła ponadto iż po zakończeniu swojej kadencji w wakacje roku przyszłego współpraca Konsulatu z Together-Razem będzie nadal kontynuowana na partnerskich zasadach.
W imieniu Zarządu organizacji głos zabrał dyrektor Together-Razem Pan Cian Moriarity, który opowiedział o swoich doświadczeniach rozłączenia i porównał doświadczenie emigracji oraz poczucia izolacji i tęsknoty do jego własnych doświadczeń wyjazdu z Kerry na studia do Cork i do tego jak powroty do domu rodzinnego do rodziców i do swojej mamy, które dawały mu ukojenie i poczucie bezpieczeństwa. Pan Moriarity przyrównał działalność Together-Razem do działań matki, która przypomina znany świat i sprawia ze można czuć się dobrze – jak u siebie.
Pan Wojciech Bialek, Dyrektor Zarządzający Together-Razem jeszcze raz podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w codzienną działalność Together-Razem i przedstawił historie organizacji, jej zasady zarządzania, kontroli finansowej oraz grupy docelowe klientów. Wojciech zaprezentował przegląd stałych projektów oraz nowy projekt „Bez granic”, który aktualnie jest realizowany dzięki środkom z funduszy europejskich. Z raportu przedstawionego wynika iż 8548 otrzymało rożną formę wsparcia przez okres 10 lat działalności.
Kolejnym punktem uroczystości było przyznanie wyróżnień osobom oraz nstytucjom, szczególnie zasłużonym dla Centrum Together-Razem oraz społeczności polskiej w Cork, wręczanym przez dyrektor Panią Katarzynę Walkowską.
I tak szczególny tytuł został przyznany Panu Brendanowi Dempsey z organizacji Saint Vincent de Paul. Uhonorowany on został tytułem Friend of Together-Razem –Przyjaciel Centrum Together-Razem. Pan Demspey od 2006 wspierał Together-Razem, pomagał w organizacji lokalu dla cotygodniowych dyżurów w siedzibie SVP na Tuckey Street w Cork i szczególnie angażował się w pomoc bezdomnym Polakom i został w roku 2012 zaproszony do Board of Directors organizacji.
Tytuł : „Donor of the Year” Darczyńca Roku otrzymał manager Blackpool Shopping Centre Pan John Hartnett za nieocenione wsparcie finansowe i organizacyjne podczas tegorocznego Festiwalu PolskaEire.
Tytuł : „Supporter of the Year” otrzymał Pan Dave Collins, który dba i kontroluje finanse Together-Razem i jest bardzo przychylny Polakom i Polonii w Cork.
Tytułem „Friendly Polish Media” został uhonorowany tygodnik Nasz Głos z Dublina za rzetelne, bezstronne dziennikarstwo oraz obiektywne informowanie Polaków o tym co się dzieje w Irlandii.
Po nagrodach przyszedł czas na chwile rozrywki w osobie doskonale znanej Pani Zofii Piwowarek, która uświetniła ten wieczór swoim wspaniałym głosem oraz rozbawiła publiczność zabawą integracyjną podczas śpiewania Sto Lat. W czasie, głośnego harmonicznego śpiewania Sto lat pojawił się ogromny tort. Tort specjalnie przygotowany na tę okazję został pokrojony przez Burmistrza Fergala Dennehy.
Oczywiście nie zabrakło miejsca na rozmowy, na wspólne radości ale przede wszystkim wspomnienia. Atmosfera była bardzo ciepła i serdeczna. Wkrótce też dostępny będzie reportaż z obchodów Together-Razem przygotowywany dla TVP Polonia.
Organizatorki uroczystości, Pani Aneta Grzywa i Pani Ewa Ikwanty w imieniu Zarządu pragną oficjalnie podziękować hotelowi River Lee za doskonałą organizację wieczoru i wsparcie. Pani Zofii Piwowarek za występ oraz wszystkim innym zaangażowanym w przygotowanie uroczystości.