W Cork od czerwca 2015 odbywa się projekt aktywizacji obywatelskiej skierowany do polskich seniorów.  Idea stojąca za tym projektem przypłynęła od organizacji irlandzkich działających na rzecz osób starszych, aby wykorzystać potencjał i zaangażowanie seniorów, którzy posiadają wspaniałe kompetencje, które często nie są wykorzystywane.

autor: Elżbieta Królik

seniors_posterSeniorzy mają zazwyczaj ugruntowaną już filozofię życia, wiedze pragmatyczną zdobywaną latami, mają czas oraz chęć do dzielenia się z innymi. Flying Seniors ma dwa główne cele. Pierwszy z nich to edukacja wyborcza i zachęcanie Polaków żyjących i mieszkających w Irlandii do tego, aby rejestrowali się do irlandzkiego spisu wyborców. Nadal sporo naszych rodaków nie korzysta ze swoich uprawnień i nie bierze udziału w wyborach lokalnych do rad miasta. Nadal spora część naszych rodaków żyjących w Irlandii nie jest postrzegana przez władze, jako pożyteczny głoś wyborcy, o który należy zabiegać. Wystarczy tylko zarejestrować się do spisu wyborców i już w ten sposób wzmacniamy nasze polskie środowisko i sprawiamy, że jesteśmy bardziej dostrzegalni i można liczyć się z naszym głosem – głosem Polaków mieszkających w Irlandii. Do tego zachęcają właśnie seniorzy, którzy sami przeszli 10 tygodniowe szkolenie trwające od czerwca 2015, podczas którego dowiedzieli się jak wygląda system polityczny w Irlandii, jak wyglądają wybory w Irlandii, dlaczego ważne jest, aby rejestrować się do spisu i brać udział w glosowaniu. Seniorzy w chwili obecnej rozpoczynają przygotowania zgodne z modelem Train the Trainer, by móc przekazywać te wiedzę dalej, swoim bliskim, osobom z najbliższego otoczenia, ale również podczas zaplanowanych wyjazdów do Limerick i do Dublina, o których poniżej.

Drugim celem tego projektu jest aktywizacja seniorów po za granicami Cork, głównie w Dublinie i w Limerick i właśnie tam wybierze się grupa uczestników -najpierw do Limerick w dniu 31 października, gdzie w Pastoral Centre, Danmark Street w godzinach od 11.30 do 15.50 i do Dublina w dniu 7 listopada w Domu Polskim w godzinach od 16.30 do 20.30. Podczas tychże spotkań seniorzy będą okazje podzielić się zdobytą wiedzą, zachęcić wszystkich do rejestracji do spisu wyborców i przed wszystkim poopowiadać o swojej grupie Kawa czy Herbat i jak ważna jest aktywizacja seniorów.
2015-09-10_18.15.46Specyfika aktywizacji seniorów jest bliska Centrum Together-Razem, które od roku 2011 prowadzi, jako jedna z pierwszych organizacji polonijnych w Europie grupę aktywności osób starszych zwana „Kawa czy Herbata” Uczestnicy tej grupy przez ostatnie 4 lata angażowali się mnóstwo ciekawych aktywności począwszy od śpiewania, poprzez poznawanie kultury irlandzkiej i pielęgnowanie kultury polskiej skończywszy na dorocznych akcjach sprzątania plaż w Irlandii. Działalność grupy Kawa czy Herbata wskazywać ma innym seniorom przybywającym do Irlandii, że mogą skutecznie angażować się w życie społeczne, mogą pielęgnować swoje pasje i rozwijać nowe, mogą korzystać ze swoim umiejętności i dzielić się nimi z innymi, mogą wreszcie się organizować się i działać razem jak robi to właśnie grupa Kawa czy Herbata w Together-Razem. Osoby starsze bardzo często zjawiły się w Irlandii dla potrzeb swoich dzieci do opieki nad wnukami i z ogromnym poświeceniem wypełniają tutaj swoja misje jednakże właśnie oni również chcą mieć czas dla siebie, również chcą mieć okazję, aby się spotkać, wypić kawę czy herbatę.

Seniorzy z Together-Razem zapraszają wszystkich, aby odwiedzili ich właśnie w te dni w Limerick i w Dublinie. Program został ufundowany przez Community Foundation for Ireland, a partnerami w projekcie jest Ambasada RP w Dublinie, Forum Polonia, Towarzystwo Irlandzko-Polskie Dublin, Festiwal Sztuki Polskiej Limerick, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny Dublin oraz media Nasz Glos i Cork Gazeta.ie

2015-09-15_20.10.10

 

Share