Towarzystwo Irlandzko-Polskie i Forum Polonia pragną zaprosić Państwa na publiczną debatę pt.:

Czy Polacy mieszkający w Irlandii są częścią irlandzkiego systemu politycznego?

Spotkanie z udziałem irlandzkich polityków i polskich kandydatów w wyborach lokalnych odbędzie się w Domu Polskim przy 20 Fitzwilliam Place w Dublinie, w niedzielę 18 maja, o godz. 18.30

PrintJest nas w Irlandii ponad 120 tys. i stanowimy największą mniejszość etniczną. Po języku angielskim, język polski jest drugim najczęściej używanym językiem na wyspie. Coraz więcej naszych rodaków ściąga tu swoje rodziny i decyduje się na pobyt stały. Zakładamy rodziny, kupujemy mieszkania, nasze dzieci rodzą się tutaj i chodzą do szkół. Irlandia jest naszym domem.

Czy jako mieszkańcy Irlandii jesteśmy świadomi swoich praw i obowiązków? Czy w pełni wykorzystujemy swój potencjał i możliwości? Czy liczymy się jako obywatele tego kraju i czy chcemy by się z nami liczono? Czy Polacy jako grupa nacisku stanowią część irlandzkiego systemu politycznego?

W ostatnich wyborach lokalnych wzięło udział 9 polskich kandydatów, którzy startowali z list irlandzkich partii politycznych. W tegorocznych wyborach, pomimo tego, że znowu mamy dziewięcioro Polaków – żadne z nich jednak nie reprezentuje partii politycznej. Trudno też określić ilu Polaków w ogóle zarejestrowało się do wyborów w Irlandii, funkcjonujący system spisu wyborców jest bardzo nieprecyzyjny. Tymczasem w Wielkiej Brytanii też odbywają się wybory lokalne wyznaczone na koniec maja – i w samym Londynie zarejestrowało się ponad 104 tysiące Polaków! Media w Wielkiej Brytanii, w tym BBC, zaczynają zastanawiać się: czy politycy brytyjscy powinni wziąć poważnie pod uwagę pół miliona potencjalnych wyborców wywodzących się z Polski?

W publicznej debacie z udziałem zaproszonych gości, irlandzkich polityków i polskich kandydatów w wyborach do samorządu lokalnego w roku 2014 spróbujemy odpowiedzieć na te ważne pytania.

Program debaty:

18.30               Powitanie i słowo wstępne

18.40- 19.15    Panel dyskusyjny

19.15 – 19.45 Pytania z sali

19.45 -20.00    Przedstawienie polskich kandydatów do irlandzkiego samorządu lokalnego

20.00- 20.30    Pytania do kandydatów

20.30-21.00     Zakończenie i poczęstunek

Share