W związku ze zbliżającymi się polskimi wyborami parlamentarnymi Forum Polonia zaprasza do wzięcia udziału w debacie publicznej “Czy Polonia naprawdę ma głos? Wybory parlamentarne 2015”, który odbędzie się 20 października 2015 roku, o godzinie 18:30, w siedzibie SIPTU, Liberty Hall, Eden Quay.

W czasie debaty będziemy chcieli rozmawiać o tym, czy głos Polonii tak naprawdę liczy się w wyborach. Czy politycy biorą pod uwagę głosy obywateli rozsianych po całym świecie, w tym tych zamieszkałych w Irlandii. Chcemy pochylić się nad kwestią przyjętego obecnie modelu ordynacji wyborczej, porównać inne rozwiązania i podyskutować nad potencjałem Polonii w wyborach.

W panelu wezmą udział Katarzyna Smoter,Radca, Kierownik Działu Konsularnego, Ambasada RP w Dublinie, dr Magda Lesińska Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytet Warszawski oraz Viola di Bucchianico, University College Dublin. Debatę z ramienia Forum Polonia poprowadzi dr Joanna Napierała.

W końcu 2014, według najnowyszych statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, poza granicami kraju przebywało ponad dwa miliony trzysta tysięcy Polaków.  Według danych spisowych w 2011 roku w Irlandii mieszkało ponad 122 tys. Polaków. Irlandia, zaraz po Wielkiej Brytanii i Niemczech, jest przez Polaków obecnie jednym z najczęściej wybieranych kierunków emigracji w Europie.

Wszyscy pamiętamy ogromne kolejki głosujących w wyborach w 2007 roku. W Irlandii podobna frekwencja miała miejsce w wyborach w 2011 roku. Szacuje się, że głos Polonii stanowi 10% wszystkich oddanych głosów w okęgu warszawskim, w którym możemy głosować. To dużo czy mało? Czy mamy wpływ na wynik wyborów, czy powinniśmy zabiegać o utworzenie okręgu zagranica? Jeśli jesteście ciekawi opinii naszych gości, albo chcecie podzielić się swoimi spostrzeżeniami na forum publicznym, serdecznie zapraszamy do udziału w debacie.

Forum Polonia nie jest związana z żadną partią polityczną, pozostajemy neutralni starając się tworzyć przestrzeń do wymiany poglądów różnych stron w oparciu o zasady wzajemnego szacunku.

FP debata

Share