Wakacje w pełni, a Centrum Together-Razem przygotowuje się już do nowego roku szkolnego w Razem Academy. Zapraszają do nowej popołudniowej szkoły języka polskiego w Cork. Oferują doskonałe warunki zapewnione przez wynajęcie bardzo dobrze wyposażonych, multimedialnych sal w szkole St. Maries of the Isle w samym sercu Cork (Bishop Street, naprzeciwko katedry Św. Findbarra). Do dyspozycji rodziców będzie również darmowy parking przy szkole.

autor: Patrycja Lentowszczyk-Cichocka

do rodzicow bannerDrodzy Rodzice!

Wasze pociechy mają szansę zdobyć wiedzę z zakresu języka polskiego oraz wiedzy o Polsce w systemie popołudniowych zajęć, odbywających się w dni powszednie. Poszczególne klasy będą miały zajęcia raz w tygodniu po odbyciu zajęć w macierzystej szkole irlandzkiej. Chcielibyśmy zaproponować alternatywę, dla co sobotnich i co niedzielnych zajęć w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym w Cork oraz oferty zajęć online. Dzięki Waszej decyzji dzieci będą się uczyć, jak odnaleźć się w wielokulturowym środowisku oraz jakie korzyści płyną z wychowania w dwóch lub więcej kulturach.

Liczne badania dowodzą, że warunkiem prawidłowego rozwoju oraz powodzenia szkolnego dziecka jest utrzymywanie języka rodziców w sytuacji, kiedy językiem społeczności jest inny język. Gdy zabraknie pewnego kodu przekazu, pomiędzy członkami rodziny może wytworzyć się komunikacyjna przepaść. Emocje zostaną zablokowane i niewyrażone. Taka sytuacja może po pewnym czasie zaowocować problemami tożsamościowymi, emocjonalnymi. Dzięki lekcjom Wiedzy o Polsce zachęcimy Wasze pociechy do podróży do Ojczyzny. Nasi uczniowie będą mogli ćwiczyć dykcję i prawidłową wymowę z polskim logopedą. Aby pielęgnować słuch muzyczny proponujemy również zajęcia rytmiki. Spotkania biblioteczne zainteresują książką i czytaniem. Pomożemy tworzyć własne historie.

Już na początku roku szkolnego planujemy warsztaty pisarskie dla dzieci różnych grup wiekowych. Proponujemy również nowatorskie formy nauki poprzez kulturę, na przykład poprzez występy zaprzyjaźnionych ze szkołą teatrów z Polski. Zaprosiliśmy do współpracy polskich naukowców, by umożliwić zdobywanie nowych umiejętności. W październiku planowane są warsztaty z robotyki. Warto rozwijać dziecięcą wyobraźnię. Uwzględniając konkretne potrzeby opiekuńczo-wychowawcze oferujemy pomoc uczniom i rodzicom poprzez spotkania z pedagogiem szkolnym.

Centrum  Together Razem, przy którym działa szkoła jest jedną z największych organizacji polonijnych w Irlandii i niesie pomoc migrantom od 2006 roku. Oprócz szerokiej oferty pomocy proponujemy udział w wielu polonijnych projektach.

Znajomość języka polskiego pomaga Twemu dziecku. Drugi język przydaje się w życiu i karierze zawodowej zarówno w Irlandii, jak i w Polsce. Poprzez udział w zajęciach Wasze dzieci mogą dowiedzieć się o życiu w Polsce i jak wyglądał Wasz świat w ich wieku. Zapisy, szczegóły dotyczące planu zajęć oraz informacje o programie nauczania można uzyskać pod adresem email: razemacademy@together-razem.org oraz numerem telefonu: 0857879558.

Patrycja Lentowszczyk-Cichocka

Koordynator Projektu

Share