Czy byłeś świadkiem zachowań rasistowskich? Czy Ty albo Twój kolega byliście przedmiotem działań dyskryminujących na tle rasowym? Czy zdarzyło Ci się usłyszeć “Wracaj do swojego kraju?” Co zrobiłeś w takiej sytuacji? Jak zareagowałeś?

Centrum „Together-Razem” włączyło się w program monitorowania incydentów rasistowskich na terenie hrabstwa Cork i wspierajac ten program będzie przekazywać informacje o takich przypadkach do organizacji NASC lub Garda Siochana i bezpośrednio do ENAR Ireland( European Network Against Racism, Ireland ).

Przyjęło się, że w Irlandii w czasach rozwoju gospodarczego kwestie związane z przejawami rasizmu bądź też dyskryminacji na tle rasowym były raczej sprawą marginalną, a jeśli sytuacje o podłożu raistowskim miały miejsce to z reguły nie były raportowane ani odpowiednio monitorowane. Nastroje ksenofobiczne w Irlandii wzrosły wraz z pierwszymi oznakami kryzysu, ale rząd irlandzki zamiast podjąć odpowiednie kroki zabopiegawcze, zdawałoby się że wręcz dolewał oliwy do ognia: likwidując instytucje zajmujące się integracją (NCCRI), albo ograniczając budżety innych (Equality Authority, Irish Human Rights Commission itd), Trudno porównywać Irlandię z Wielką Brytanią, gdzie partia głosząca hasła nacjonalistyczne i ksenofobiczne zdobywa miejsca w parlamencie; do tej pory tak jaskrawych przypadków resentymentów na Zielonej Wyspie nie było. Być może dlatego właśnie nie ma odpowiedniej ustawy która skutecznie zapobiegała i karała zachowania rasistowskie bądź też dyskryminujące.

Wiekszość spraw o podłożu rasistowskim jest po prostu załatwiana z aktu porządku publicznego albo rozpatrywana z powództwa cywilnego. Akt prawny The Prohibition of Incitement to Hatred Act 1989 ma za zadanie przeciwdziałać i ułatwiać karanie aktów nienawiści rasowej, jednak stopień jego skomplikowania oraz zawiłe przepisy dotyczące stosowania czynią go prawie niemożliwym do użycia.
Trudno w to uwierzyć ale w Cork przez ostatnie 5 lat odnotowao tylko jeden przypadek zgłoszenia rasizmu, który został rozpatrywany przez lokalna policję właśnie w oparciu o powyższy akt.
Należy podjąć dyskusję publiczną na każdym poziomie by spowodować zainteresowanie władz tym tematem dla dokonania reformy ustawowej regulującej tego typu problemy. Należy działać by w życie weszło odpowiednie ustawodastwo, która podobnie jak amerykańskie będzie surowo karać zachowania rasistowskie bądź też dyskryminujące.
Niestety nic nie zostanie zrobione dopóki dopóty nie zostanie wykazane, że problem rasizmu istnieje: a więc poprzez odnotowywanie przypadków dyskryminacji, a następnie zgłaszanie ich Gardzie i monitorowanie tych przypadków.

Kiedy wiem że to co się dzieje obok mnie to rasizm? Rasizm czy dyskryminacja rodzi się wtedy kiedy się rodzi poczucie, że nie jestem równo traktowany – to kwestie umiejętnego odczytywania swoich własnych odczuć. Kiedy TY poczujesz, że stajesz się ofiarą takich zachowań nie czekaj tylko zgłoś ten przypadek, bo najczęściej ignorancja prowadzi do eskalacji rasizmu, i mimo iż nie zawsze uda się skutecznie ukarać sprawcę to przynajmniej można dać znać światu, że coś się niedobrego dzieje. Naturalnie, nie znaczy to że jeśli subiektywnie czujemy się gorzej potraktowani od razu musi to oznaczać, że zachowanie drugiej osoby nosi znamiona rasistowskie/dyskryminujące. Nasza ocena sytuacji będzie poddana weryfikacji przez osoby trzecie, przez odpowiednie instytucje. Najważniejsze jednak jest to by nie być biernym i nie machać na takie rzeczy ręką. Trzeba działać.

W dniu 24 października w Cork odbyło się seminarium dotyczące monitorowania przypadków rasizmu podczas, którego omawiano główne bariery i problemy w raportowaniu rasizmu i aby pracować nad strategią zmian prawnych. Z polskich organizacji udział w Seminarium wzięli przedstawiciele organizacji Multicity z Kilkenny, a także z Centrum Wsparcia i Integracji „Together-Razem”. Podczas dyskusji bardzo aktywne były działaczki Grupy Travellers Visibility Group, które, mimo iż pochodzenia irlandzkiego są niejednokrotnie dyskryminowane w swoich środowiskach. Obecni na spotkaniu przedstawiciele Gardai zapewniali, że rozpoczęto proces monitorowania zachowań rasistowskich oraz że będą z większą uwagą podchodzić do zgłoszeń, zarówno tych oficjalnych jak i anonimowych.

Konkluzja z seminarium jest tym przypadku jedna: my Polacy musimy stanąć obok organizacji afrykańskich i tych walczących o prawa travellersów i razem monitorować i zgłaszać wszystkie incydenty, w których czujemy się nierówno traktowani.

Stałeś się lub stałaś się ofiarą rasizmu lub dyskryminacji? Nie czekaj, zgłoś to. Możesz to zrobić dzwoniąc 021 4317411 lub osobiście udając się do NASC na 35 Mary St i rozmawiać z Grace Mulvay, możesz też udać się na Gardę i pytać o Community Section Garda i wówczas to zgłosić, a także możesz to zgłosić internetowo i anonimowo opisując dokładnie przypadek i pisząc na adres info@together-razem.org. Możesz się również spotkać z pracownikiem Centrum „Together-Razem” i razem spiszecie protokół z incydentu. Najważniejsze, aby nie być biernym i odnotowywać nawet najmniejsze przypadki dyskryminacji.

Centrum „Together-Razem” ze swojej własnej inicjatywy prosi wszystkich, którzy spotkali się i zostali ofiarami dyskryminacji instytucjonalnej o zgłaszanie tych przypadków na adres info@together-razem.org. W tym przypadku szczególnie zależy mi na osobach, które stały się ofiarami dyskryminacji ze strony instytucji państwowych (np. Social Welfare czy Community Welfare Office). Proszę notować dokładne dane,tj data, godzina, słowa urzędnika, imiona i nazwiska urzędników, wszelkie szczegóły, takie notatki bardzo się przydadzą. W związku ze zwiększającą się ilością skarg będziemy próbować wpływać na podniesienie standardów obsługi klienta w tychże urzędach poprzez zgłaszanie tych skarg do odpowiednich instytucji.

Autor: Wojciech Białek

Share