Czy wiesz, ile narodów mieszka w Twojej okolicy? Jakie zwyczaje i kulturę przywieźli do tego kraju Ci, który teraz nazywają Irlandię drugim domem? Czy wiesz, w jakim języku mówią koledzy i koleżanki Twoich dzieci w szkole? A może wybrałeś akurat Dublin, jako swój nowy dom i zastanawiasz się, jakie organizacje i instytucje mogą Ci pomóc? Żyjąc w wielokulturowym Dublinie często zastanawiamy się nad tymi pytaniami. 

tekst: Agnieszka Wieczorkowska

2_dzien_kultur_w_axisPrzedsięwzięciem, które miało udzielić odpowiedzi na nie był zorganizowany Dzień Kultur (Intercultural Day), który odbył się 19 czerwca w Axis na Ballymun. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Ballymun Whitehall Area Partnership, Ballymun Intercultural Group, Axis i Dublin City Council. W sali teatralnej Axis ponad 100 dzieci z lokalnych szkół oglądało bajki z innych krajów, a dzięki uprzejmości Polskiej Ambasady w Dublinie otrzymały one podarunki i broszury na temat Polski. Przed organizacją Dnia Kultur ogłoszono w szkołach konkurs na projekt wielokulturowego plakatu. Przy przekazywaniu pamiątek na temat Polski niesamowite było to, jak dzieci bardzo cieszyły się z upominków oraz, z jak wielkim zainteresowaniem słuchały o Polsce. Mimo, że rozmawialiśmy w języku angielskim, można było usłyszeć wielokrotnie, kto ma kolegę lub koleżankę z Polski lub kto mówi po polsku w klasie. Tworzymy wielokulturowe społeczeństwo, gdzie możemy dowiedzieć się o sobie nawzajem wielu interesujących przeczy na temat kraju pochodzenia, tradycji i kultury – mówi Agnieszka Wieczorkowska z Ballymun Intercultural Group. Podczas Dnia Kultur wiele organizacji prezentowało swoją działalność na rzecz mieszkańców, m.in. AKIDWA, Migrant Rights Centre Ireland, Tolka Area Partnership ,Dublin City Volunteer Centre.  Wielu klientów naszej organizacji to migranci, którym oferujemy interesujące kursy i szkolenia, a także bezpłatne klasy języka angielskiego, aby mogli rozwijać swoje zdolności językowe – mówi Wiesław Orlik z Tolka Area Partnership. Podczas Dnia Kultur – przy rytmie irlandzkiej muzyki można było obejrzeć wystawione prace polskiej artystki – Magdaleny Oleksiewicz, dla której Dublin i Ballymun były inspiracją do stworzenia wielu obrazów i grafik.

Dzień Kultur już trzeci raz został zorganizowany na Ballymun, zaś pierwszy raz w Axis. Każdego roku daje on możliwość poznania kultury i tradycji krajów pochodzenia mieszkańców Dublina. Tworzymy lokalne społeczeństwo i cały czas poznajemy siebie nawzajem, fascynujemy swoimi zwyczajami oraz kulturą, to jest bezcenne doświadczenie, gdyż daje nam także możliwość spojrzenia na wiele spraw z zupełnie innej perspektywy – dodaje Agnieszka Wieczorkowska – Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięć będzie organizowanych w Dublinie coraz więcej. Są one bardzo ważna częścią procesu integracji społecznej. 

Na zdjęciu poniżej – organizatorzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

1_organizatorzy_dnia_kultur

Share