Dnia 21 marca w całej Irlandii wystartował Festival PolskaEire, któy kończy się w ten weekend meczem piłkarskim na stadionie Aviva pomiędzy reprezentacjami Polski i Irlandii. Festiwal w Cork zakończy się już w sobotę dużą imprezą w Urzędzie Miasta w Cork w dniu 28 marca 2015, na której pojawi się Pan Minister Aodhan O’Riordan, Pani Lord Mayor Mary Shields oraz kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Dublinie Pani Katarzyna Smoter. 
Ponad 160 imprez w całej Irlandii to bez żadnego wątpienia największy tego typu event polsko-irlandzki. Inicjatywa ta powstała z dzięki pomysłowi Ministra Aodhana O’Riordana oraz wsparciu Ambasady RP w Dublinie i poparciu związku irlandzkiej piłki nożnej FAI, a związana jest bezpośrednio z meczem kwalifikacyjnym piłki nożnej pomiędzy Polską a Irlandią.  U nas w Cork szereg imprez rozpoczął się meczem zorganizowanym przez Szkołę Polską i Mayfield Community School, w którym padł remis 0: 0, do tego odbyły sie imprezy w ciągu tygodnia m.in  pokazy fimów polskich na UCC i w Camden Palace, pokazy tradycji i kultury polskiej w Together-Razem, wykład w Crawford Gallery i dzięki Cork Eagles FC mecze piłki nożnej w Ringaskiddy i  na stadionie Turners Cross.

Festiwal zakończy się już w sobotę dużą imprezą w Urzędzie Miasta w Cork w dniu 28 marca 2015.invitiation

Zapraszamy wszystkich będzie darmowe polskie jedzenie, trochę historii, cały dwugodzinny panel dla dzieci z Clownem Gapcio i zabawami plastycznymi, do tego masa muzyki polskiej i irlandzkiej tradycyjnej i nieco rockowej, występ orkiestry Barrack Street Band, występy harcerzy ZHP, występ znanego na cała Irlandię zespołu folklorystycznego „Koniczyna” z Dublina, Legendy z MyCork, teatr Bric-a-Brac z Together-Razem, a do tego 30 stanowisk wystawowych organizacji i biznesów polskich w Cork.

 

Zapraszamy do Millenium Hall w Urzędzie Miast boczne wejście od strony ulicy Eglinton St, w godzinach od 11.00 do 20.00 Tutaj link to mapki poglądowej:

https://www.google.ie/maps/@51.897223,-8.464623,3a,75y,271.61h,88.78t/data=!3m4!1e1!3m2!1sWqJPTStMMl0v8bYiBzqK2A!2e0

 

 

Ważnym podkreślenia jest że współorganizatorami Festiwalu PolskaEire w Cork są : Urząd Miasta w Cork, Ambasada RP w Dublinie oraz wolontariusze z organizacji polonijnych ,edukacyjnych , sportowych i osoby niezrzeszone z Cork i okolic.

 

O Festiwalu poczytać można na stronie Urzędu Miasta tutaj: http://www.corkcity.ie/news/mainbody,71609,en.html

 

Ponadto piszą o tym największe media w całej Irlandii i w Polsce:

Irish Times: http://www.irishtimes.com/life-and-style/people/polish-irish-festival-celebrates-special-relationship-1.2147454

Gazeta Wyborcza w Polsce http://wyborcza.pl/1,75968,17632086,Irlandia_dla_wielu_Polakow_stala_sie_domem__Czas_na.html

 

Oto plan na cały sobotni dzień:

 

28 maja 2015, Millennium Hall, Cork City Hall (godz. 11.00 do 20.00)

 

– Powitania gości

 

– Wielokulturowość w oczach naszych dzieci. Uczniowie przedstawią swój punkt widzenia na temat życia we współczesnej Irlandii.

 

– Wykład dr Bożeny Cierlik z Wydziału Historycznego UCC na temat:

 

“Myślę, że powinniśmy uczynić wszystko, co w naszej mocy, żeby pomóc, ponieważ ani Brytyjczycy ani Amerykanie nie zrobią niczego dla tych ludzi”. Polacy w Cork.

 

– Wykład dr. Gabriela Doherty’ego z Wydziału Historycznego UCC na temat:

 

“Irlandzka odpowiedź na polski ruch Solidarność w latach 1980-1981”. O powstaniu i ekspansji Solidarności oraz atakach na ten związek przez pryzmat ówczesnych mediów, rządu, polskiej diaspory w Irlandii oraz reakcji na powstanie tego ruchu w Irlandii Północnej.

 

– Panel dla dzieci:

 

* Ogłoszenie wyników konkursu artystycznego “Look who am I?”.

 

* Warsztaty artystyczne dla dzieci oraz gry, zabawy, malowanie twarzy przy udziale Klowna Gapcio.

 

* Pierwsza edycja gry na orientację w terenie. Odkrywaj miasto, jego zabytki i mieszkańców. Złam kody, szyfry i wygraj nagrody!

 

– Polski Zespół Pieśni i Tańca “Koniczyna”. Jedyna w swoim rodzaju grupa promująca polski folklor na Zielonej Wyspie. “Koniczyna” ma na celu prezentowanie bogatej Polskiej kultury szczególnie młodszemu pokoleniu.

 

– Występ orkiestry Barrack Street Band.

 

-Przyjazd motocyklistów Husarrria

 

– Związek Harcerstwa Polskiego prezentuje polsko-irlandzkie gry, zabawy i piosenki dla dzieci w różnym wieku.

 

– Odkryj świat polskich legend. Poznaj Smoka Wawelskiego.

 

– Kolejna odsłona występu polskiego zespołu “Koniczyna”.

 

– Występ grupy teatralnej Bric-a-Brac.

 

– Występ na żywo Kariny Suslow.

 

– Występ “Irish Session”

Share