W dniu 10 października 2013 w Gresham Metropole Hotel w Cork odbyła się inauguracja kampanii informacyjnej Voting Together przygotowanej przy udziale Community Foundation for Ireland.

Autor: Elżbieta Królik

votingtogether1Program Voting Together został przygotowany w związku z potrzeba zwiększenia świadomości obywatelskiej pośród przebywających na terenie Cork i hrabstwa migrantów z Unii Europejskiej.  W ramach programu odbędą się szkolenia liderów społeczności imigranckich oraz kampania medialna i informacyjna mająca na celu zwiększenie liczy migrantów w spisie wyborców w mieście Cork i hrabstwie Cork.

            Tego wieczora Centrum Together-Razem przygotowało oficjalne uruchomienie kampanii „Voting Together”  i na specjalne zaproszenia w sali pojawili się  przedstawiciele społeczności litewskiej, francuskiej, węgierskiej i duńskiej i oczywiściew większości polskiej. Specjalnymi gośćmi byli Lord Mayor Catherine Clancy, poseł T.D David Stanton oraz szef biura informacji parlamentu Europejskiego z Dublina Francis Jacobs. Tego wieczora swoja obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele władz Cork City Councill, uniwersytetu UCC, Saint Vincent de Paul, i konsulatów Węgier i Danii oraz inni ważni zaproszeni goście.  Wieczór z ramienia Together-Razem prowadził Rory O’Neill, który zaprezentował założenia programu Voting Together. Program zakłada że znacznie większa liczba osób pochodzących z Unii Europejskiej, a przebywających na terenie miasta i hrabstwa Cork skorzysta z prawa do głosowania w wyborach lokalnych  i do parlamentu EU w roku 2014 oraz dokona rejestracji do spisu wyborców. Rezydenci Irlandii pochodzący z krajów EU mają prawo do wybierania radnych oraz przedstawicieli do parlamentu europejskiego. Jak wskazują statystyki uzyskane z Franchise Office urzędu miasta w Cork liczby są porażające. Z danych z roku 2013 na 1295 osób deklarujących pochodzenie z krajów EU i ujętych w spisie wyborców jako głosujące w wyborach do parlamentu europesjkiego tylko 344 osoby oddały swój głos, zaś w hrabstwie na 5015 potencjalnie uprawnionych do głosowania tylko 1721 osób oddało swoje głosy.  Stąd włąsnie wypływa idea tej kampanii, aby zachęcić wszystkich do rejestracji w spisie wyborców i wziąść udział nie tylkow wyborach przedstawicielu do parlamentu europejskiego, ale również w wyborach lokalnych. Rory O’Neill w swojej prezentacji tłumaczył jak się zarejestrować – należy ze strony checktheregister.ie ściągnąć formularz RFA i wysłać wypełniony do Franchise Offcie w urzędzie miasta, a po 25 listopada wypełnić i podstemplować na Gardzie druki RFA2 i EP1 i odesłać do swojego urzędu miasta lub urżedu wojewódzkiego na adres Franchise Office.

votingtogether3W biurze Together-Razem również dostępne sa formularz ei można je odebrać i skorzystać z pomocy przy wypełnianiu.

Uroczyście również zaprezentowano specjalną stronę przygotowaną do celów tej kampanii, która znajduję sie pod adresem www.votingtogether.org w języku angielskim, gdzie znajdują się informację o prawach do głosowania, o tym jak się zarejestrować, jakie znaczenie ma władza lokalna i władza EU, tam również można ściągnąć druki niezbędne do rejestracji. Strona posiada w sobie zainstalowanego tłumacza i możliwe jest jej czytanie we wszystkich europejskich językach.

Podczas tego wieczora wiele razy padały słowa:  „aby Twój głos był słyszalny musisz się zarejestrować” oraz inne „jeśli chcesz mieć wpływ na to co się dzieje dookoła Ciebie zarejestruj się i głosuj w wyborach lokalnych”.

Lord Mayor Catherine Clancy podkreślała, że ona sama została wybrana radną różnicą zaledwie kilku głosów, więc każdy z nas ma wpływ na wybór swoich radnych i  wskazywała na skuteczność irlandzkiego systemu głosowania proporcjonalnego innego od tego który popularny jest w Europie kontynentalnej.  Poseł David Stanton wyraził wagę tej kampanii i pochwalił Centrum Together-Razem za inicjatywę deklarując gotowość pomocy i jednocześnie podkreślając fakt, iż ważny jest udział innych narodowości w wyborach. Tego samego zdania był Wojciech Białek Dyrektor Centrum Together-Razem mówiący o tym, że” Irlandia stała się dla wielu z nas już drugim domem i tutaj nasze dzieci chodzą do szkół nierzadko same posiadają obywatelstwo irlandzkie i ważne jest aby mieć wpływ na sprawy lokalne”.  Na koniec  Francis Jacobs reprezentujący biuro informacyjne parlamentu europejskiego również wyraził swoje poparcie dla inicjatywy Together-Razem i podkreślał że w krajach Afryki i Azji, gdzie często prawa obywatelskie są ograniczane to  jednak wyborcy stoją w ogromnych kolejkach aby oddać swój głos i wykazywał jak ważny jest nasz udział w wyborach do parlamentu europejskiego.

Na koniec wieczora zaprezentowano również klip promocyjny kampanie Voting Together przygotowany specjalnie na te okazje – clip można obejrzeć na stronie www.votingtogether.org oraz na kanale youtube Together Razem.   Podczas eventu zachęcano również liderów lokalnych społeczności do udziału w warsztatach z zakresu zasad działania systemu demokratycznego w Irlandii i kilka osób między innymi przedstawiciele społeczności litewskiej zapisało się już do udziału.

Najbliższe warsztaty odbędą się dnia 4 listopada 2013 w Centrum Together-Razem, a kolejne w dniu 11 listopada 2013. Zachęcamy do zapisywania sie na bezpłatne warsztaty, pozostało jeszcze trochę miejsc – warsztaty odbędą sięw Centrum Together-Razem, w godzinach od 17.00 do 20.00. Rejestrować się można poprzez stronę www.votingtogether.org.

 

Share