Dane pokazują, że ponad 108,000 głosów było nieważnych w ostatnich wyborach lokalnych i europejskich w 2019 roku – to tyle, ile łączna populacja Drogheda, Dundalk i Sligo. Niektóre głosy są celowo nieważne jako wyraz politycznego stanowiska.

Jakie są najczęstsze błędy?

Według irlandzkiej Komisji Wyborczej większość błędów jest popełniana przypadkowo, z dwoma szczególnie powszechnymi problemami: po pierwsze, ludzie nie zaznaczają swojego pierwszego wyboru, brak numeru jeden na karcie wyborczej powoduje, że wszystkie inne oznaczenia są nieważne. Drugi problem to zaznaczenie dwóch lub więcej pierwszych wyborów, co uniemożliwia określenie pierwszego wyboru (wyborcy piszą '1′ przy kilku kandydatach, albo zaczynają od pisania '2′ nie zaznaczając w ogóle '1′ – to powoduje nieważność głosu)

Czy to wszystko?

Nie, istnieje wiele sposobów, aby unieważnić głos, ale Komisja Wyborcza zwróciła uwagę na przypadki, gdy ktoś kontynuuje zaznaczanie preferencji na dwóch kartach do głosowania dla różnych wyborów, np. głosując na wszystkich kandydatów w wyborach lokalnych i zaczynając europejskie, jakby były kontynuacją tego samego głosowania (zamiast zacząć od nowa na drugiej karcie). Innym przykładem jest umieszczenie swojego imienia i nazwiska na karcie do głosowania co narusza tajność głosowania i powoduje nieważność głosu.

Jak najlepiej się przygotować?

Komisja Wyborcza radzi aby przed pójściem do lokalu wyborczego dokładnie przemyśleć swój pierwszy wybór w każdych wyborach i być gotowym postawienia numerków. Należy również zapoznać się z każdą kartą do głosowania i pamiętać, że każda karta dotyczy osobnych wyborów: lokalnych, europejskich, a jeśli jesteś w Limerick, to także wyborów na burmistrza. Musisz być zarejestrowany do głosowania, ale nie potrzebujesz karty informacyjnej, aby zagłosować. Możesz sprawdzić swój status lub zarejestrować się na stronie checktheregister.ie.

Czy w lokalu wyborczym jest dostępna pomoc?

Tak. Przewodniczący komisji wyborczych w lokalu zaoferują pomoc, jeśli będzie potrzebna, a w razie potrzeby mogą nawet opróżnić lokal, aby zachować tajność głosowania.

Co jeśli popełnię błąd na mojej karcie do głosowania?

Jeśli popełnisz błąd, możesz oddać swoją kartę przewodniczącemu komisji, który umieści ją wśród nieważnych głosów i da ci nową kartę – więc to nie problem, możesz spróbować jeszcze raz.

Czy mogę zaznaczyć głos 'X’?

Zaznaczenie 'X’ lub ptaszkiem będzie skuteczne tylko przy oznaczaniu głosu pierwszej preferencji.

Czy mogę podpisać swoją kartę do głosowania?

Nie, to będzie uznane za znak identyfikacyjny, co narusza tajność głosowania i sprawi, że głos będzie nieważny.

Komisja Wyborcza ma przewodnik po głosowaniu i filmy instruktażowe na swojej stronie: electoralcommission.ie/how-to-vote. Polecamy!

źródło: Irish Times, 29 maja 2024

Share