Przygotowanie do głosowania

Upewnij się, że na każdej karcie do głosowania zaznaczasz swoje preferencje, zaczynając od 1, a następnie 2, 3, 4 itd., w takiej ilości, jaką chcesz. Jeśli nie zaczniesz od 1, twój głos nie będzie ważny.

Sprawdzenie prawa do głosowania

Najpierw upewnij się, że jesteś zarejestrowany do wyborów.

Jeśli spełniasz kryteria, możesz zarejestrować się do głosowania lub zaktualizować swoje dane na stronie www.checktheregister.ie.

Termin rejestracji lub aktualizacji danych do głosowania korespondencyjnego i osobistego na wybory 7 czerwca już minął.

Kartę informacyjną do głosowania otrzymasz na swój zarejestrowany adres domowy, z informacjami o lokalnym lokalu wyborczym.

Oddanie głosu w wyborach

W dniu wyborów (piątek, 7 czerwca 2024) w lokalu wyborczym poproszą cię o podanie imienia i nazwiska oraz adresu. Może być wymagane okazanie dokumentu tożsamości, więc miej go przy sobie.

Jeśli pracownicy komisji wyborczej potwierdzą twoją tożsamość i znajdą twoje nazwisko w Rejestrze Wyborców, Przewodniczący Komisji ostempluje i wręczy ci kartę/karty do głosowania. Upewnij się, że karty są ostemplowane, inaczej będą nieważne.

Weź swoje karty do głosowania i udaj się do prywatnej kabiny do głosowania.

Jak wypełnić kartę do głosowania

Irlandia stosuje system proporcjonalny (PR) z pojedynczym głosem przechodnim (STV) we wszystkich wyborach, w tym tych najbliższych, lokalnych i europejskich.

Jedynym wyjątkiem jest referendum, które nie korzysta z tego systemu.

System PR-STV pozwala wyborcom głosować na dowolną liczbę kandydatów, określając ich preferencje w kolejności.

Każda karta do głosowania zawiera krótkie instrukcje. Przeczytaj je uważnie. Ołówki będą dostępne, ale możesz przynieść własny długopis lub ołówek.

Na karcie do głosowania znajduje się lista kandydatów w porządku alfabetycznym, emblematy partyjne i zdjęcia każdego kandydata. Po prawej stronie każdego nazwiska znajduje się pole. Zaznaczasz swoją preferencję w polu po prawej stronie nazwiska kandydata.

  • Zaznacz ‘1’ obok swojego pierwszego wyboru.
  • Jeśli chcesz, zaznacz ‘2’ obok swojego drugiego wyboru, ‘3’ obok trzeciego wyboru, i tak dalej.

Zaznaczając ‘1’ przy kandydacie, mówisz: „Chcę głosować na tego kandydata.” Zaznaczając ‘2’ przy kolejnym kandydacie, mówisz: „Jeśli mój pierwszy wybór nie potrzebuje mojego głosu, chcę, aby mój głos przeszedł na tego drugiego kandydata.” Zaznaczając ‘3’ przy następnym kandydacie, mówisz: „Jeśli mój pierwszy i drugi wybór nie potrzebują mojego głosu, chcę, aby mój głos przeszedł na tego trzeciego kandydata.”

Ten system głosowania daje szeroki wybór. Możesz wybrać wielu kandydatów i zaznaczyć ich w kolejności preferencji. Możesz zaznaczyć swoje preferencje dla tylu kandydatów, ilu chcesz. To twoja decyzja.

Na każdej karcie do głosowania zacznij od ‘1’, potem ‘2’, ‘3’ i tak dalej.

Aby twój głos był ważny, zaznacz swoje preferencje jak najczytelniej. Jeśli nie chcesz głosować na wszystkich kandydatów, pozostaw puste pola przy tych, na których nie głosujesz.

Nie rób żadnych innych znaków na karcie do głosowania, inaczej twój głos może być uznany za nieważny.

Pomoc dla osób niewidomych

Jeśli masz problemy ze wzrokiem, w każdym lokalu wyborczym będzie dostępny Szablon Karty do Głosowania, który pomoże ci oddać głos. Więcej informacji znajdziesz na naszej stronie dotyczącej głosowania dostępnego.

Oddanie karty do głosowania

Po oddaniu głosu złóż kartę do głosowania, wróć i wrzuć ją do urny w tym samym lokalu wyborczym.

Każdy lokalny Urzędnik Komisji Wyborczej jest odpowiedzialny za zarządzanie lokalnymi wyborami. Każda lokalna jednostka samorządowa pokrywa koszty organizacji swoich wyborów.

Więcej informacji o systemie głosowania w Irlandii znajdziesz tutaj.

Przykładowe karty do głosowania

Share