Witajcie w Cork”, tak brzmiało oficjalne otwarcie pierwszego festiwalu polsko-irlandzkiego PolskaEire przez zastępcę burmistrza miasta Cork. Z właściwą Irlandczykom życzliwością zachęcał do udziału w życiu miasta, do angażowania się z życie społeczne i polityczne. Przypomniał, że Irlandia od zawsze serdecznie przyjmowała ludzi spoza wyspy, w tym Polaków.

autor: Edyta O’Callaghan
PE corkMinister do spraw Nowych Społeczności, Równości i Kultury Aodan O’Riordan namawiał do powtarzania takich imprez, co roku i pochwalił wkład wielu organizacji w stworzenie tego wydarzenia, które narodziło się przy okazji meczu Polska –Irlandia w Dublinie 29 marca.  Polska Konsul RP w Dublinie Pani Katarzyna Smoter wyrażała uznanie za współprace polsko- irlandzką, nie tylko na szczeblu rządowym, ale przede wszystkim lokalnym.  Cork City Council nie tylko zaoferował prestiżową sale w urzędzie miasta, ale ufundował wiele przedsięwzięć i obok Ambasady RP w Dublinie pokrył część kosztów organizacji festiwalu.
O  wsparcie wielu osób, którzy z trudem dają rade w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości apelował Wojciech Białek dyrektor Together-Razem, który wskazywał na konieczność uwzględnienia wspierania pracowników migrujących w przygotowywanych strategiach integracyjnych na poziomie narodowym. Wolontariusze z Centrum Together-Razem wzięli na swoje barki wielotygodniowe przygotowanie tego eventu i z pomocą innych organizacji udało się finalnie przeprowadzić ten festiwal od początku do końca.
17 sponsorów i organizatorów wzięło udział w festiwalu PolskaEire.  Wykładowcy Uniwersytetu w Cork, Polska Szkoła w Cork i Clonmel, organizacje polonijne takie jak MyCork, polscy piłkarze Cork Eagels i Irlandzki Związek Piłki Nożnej, fotografowie, medium Gazeta ie,  drukarnia, harcerze z ZHP, centrum artystyczne Camden Palace w Cork  a przede wszystkim Ambasada RP i Urząd Miasta w Cork dołożyli wszelkich  starań, żeby sobota 28 marca obfitowała w atrakcyjne wydarzenia. Cały festiwal trwał jednak ponad tydzień i zaczął się meczem uczniów polskiej szkoły w Cork z rówieśnikami St. Patrick’s Boys School. Tak jak zaplanowano, odbyło się 10 imprez poprzedzających wielki dzień, skierowanych do różnych odbiorców i grup wiekowych: od maluchów po seniorów, od pokazów polskich filmów i wykładów do meczy i spotkań w pubach.
Wydarzenie kulminacyjne, odbywające się w Millenium Hall, prezentowało różne oblicza polskości. Centrum Together-Razem, Polska Szkola i Stowarzyszenie MyCork promowały swoja działalność, a przy okazji przyciągały informacjami o Polsce i miejscach wartych odwiedzenia. Pozostałe 23 stanowiska składały się ze stoisk oferujących darmowe pierogi, gulasze, prawdziwe polskie chleby, usługi kosmetyczne, medyczne a nawet krawieckie. Widać było, ze ludzie z dumą prezentowali swoje firmy, byli bardzo dobrze  przygotowani do tego dnia, opowiadali o początkach swojej działalności i doceniali każdego odwiedzającego. Ludzie rozpoznawali swoich starych znajomych, dawnych współlokatorów, ludzi, których czasem nie widzieli dłuższy czas. Milo było zauważyć mieszane pary i rodziny, których ciekawość przyciągnęła do odwiedzenia City Hall w tym dniu.
Pokazaliśmy, że jesteśmy artystami, biznesmenami, studentami, uczniami, nauczycielami i zwykłymi obywatelami tego miasta, którzy po prostu urodzili się gdzieś indziej, ale mieszkają tutaj i tutaj realizują swoje pomysły na życie.  Podobało mi się ze na miejsce imprezy został wybrany City Hall. Miało to symboliczne znaczenie i być może przełamie lody w trudnym procesie integracji. Zazwyczaj urzędy nie budzą w Polakach życzliwych skojarzeń, ale w tym dniu naprawdę poczuliśmy się tam swobodnie i jak u siebie. Impreza była skierowana głównie do Polaków i Irlandczyków, żeby pokazać wspólne wartości. Czy się udało? Kto był na evencie miał w czym wybierać, odwiedzających było najwięcej około południa. Młodzieżowa orkiestra Barrack’s Street z polskimi muzykami także zebrała sporo widzów dopingujących swoim dzieciom, znajomym i sąsiadom. Polski zespól taneczny “Koniczyna” zrobił furorę swoim występem w strojach ludowych; przyjechali z Dublina i wystąpili parę razy zachęcani oklaskami i rozmarzonymi oczami.
Życzymy sobie, aby za rok festiwal również odbył się w tak prestiżowym miejscu, aby ludzie nie wstydzili się przychodzić i brać udziału w wydarzeniach, żeby stanąć ponad podziałami i z duma powiedzieć: “Lubię być Polakiem w Irlandii”.
Zdjęcie autorstwa Artura Kosiaka
Na zdjęciu: stoją od lewej Dyrektor Zarządzający Centrum Together-Razem Wojciech Białek , Kierownik Wydziału Konsularnego Katarzyna Smoter, Minister ds. nowych społeczności, równości i kultury Aodhan O’Riordan, Zastępca burmistrza miasta Cork Kenneth O’Flynn, Honorowy konsul Michael Mulcahy, Kierownik Wydziału Społecznego Urzędu Miasta w Cork Tony Power,
Share