Forum Polonia, rozpoczyna akcję informującą o zbliżającym się Spisie Powszechnym. Wspólnie z innym organizacjami polonijnymi chcemy zachęcić Polaków zamieszkujących Zieloną Wyspę by 24 kwietnia 2016 roku rzetelnie wypełnili kwestionariusze Censusu, szczególnie zwracając uwagę na narodowość i język jakim posługują się w swoich domach. Tak samo jak to zrobili podczas poprzedniego Censusu w 2011. Spiszmy się dobrze, bo  idziemy na ilość!

 

01 CensusAkcja IDZIEMY NA ILOŚĆ – SPISZ SIĘ DOBRZE, Census 2016 ma charakter apolityczny i jej celem jest zachęcanie Polaków do udziału w spisie powszechnym, który odbędzie się 24 kwietnia 2016. Udział w Censusie jest obowiązkowy, jednak w poprzednich latach wielu Polaków z nieufnością podchodziło do tego obowiązku i w konsekwencji nie wypełniło formularza. Rezultatem tego były bardzo zaniżone dane liczbowe o Polonii w Irlandii w 2006. Forum Polonia razem z Polish-Irish Education Association, Together Razem, Cultur oraz Irish Polish Society będzie zachęcać Polaków mieszkających w Irlandii by skrupulatnie wypełnili kwestionariusze i by zachęcili do tego swoich znajomych, podobnie jak w 2011.

 

Koordynator Kampanii, Małgorzata Ciepichał mówi: „Ostatni Census pokazał, że Polonia to największa mniejszość zamieszkująca Zieloną Wyspę. Uważamy, że należy zadbać o rzetelne dane i zachęcić Polaków by nie unikali wypełniania kwestionariuszy Censusu. Sami jesteśmy ciekawi czy Polacy zostają czy może opuszczają Zieloną Wyspę. Jeśli zostają  – to irlandzkie i polskie gremia decyzyjne powinny wziąć to pod uwagę i podejmować trafniejsze decyzje związane z potrzebami polskiej diaspory na Wyspie”.

 

04 CensusWyniki Censusu dadzą pełny obraz warunków społeczno-mieszkaniowych ludności i posłużą do prognozowania przyszłości. Dane te wykorzystywane będą przez rząd, regionalne i lokalne władze, firmy, lokalne społeczności, organizacje pozarządowe. Informacje nie będą zawierały żadnych danych osób indywidualnych. Barnaba Dorda, członek Forum Polonia, zaangażowany w akcję podkreśla: „Organizacje polonijne, sobotnie szkoły w Irlandii, polska społeczność powinny otrzymywać więcej wsparcia ze strony instytucji irlandzkich i polskich. Z pewnością jedną z kategorii mających wpływ na decyzje dotyczące potrzeb Polonii w Irlandii jest ilość Polaków zamieszkujących ten kraj. Ile tu jest polskich dzieci, czy coraz częściej używamy w swoich domach języka polskiego czy angielskiego? Te dane będą miały wpływ na postrzeganie potrzeb Polaków w Irlandii, w takich aspektach jak edukacja, opieka zdrowotna, zatrudnienie itd. Dlatego tak ważne jest byśmy wszyscy wzięli udział w badaniu”.

 

Informacje uzyskane w drodze spisu są prawnie chronione Ustawą z 1993 r. o statystyce publicznej. Centralne Biuro Statystyczne posługuje się zebranymi informacjami wyłącznie w celach statystycznych.

 

Forum Polonia jest cały czas otwarta na współpracę: bardzo zachęcamy organizacje polskie i polonijne, szkoły, indywidualne jednostki do przyłączenia się do działania w celu wspólnej mobilizacji i zachęcenia Polaków do udziału w spisie powszechnym.

 

Więcej informacji nt. projektu udziela:
– Małgorzata Ciepichał (malgorzata.ciepichal@forumpolonia.org) i Barnaba Dorda (barnaba.dorda@forumpolonia.org)

 

 

03 Census

 

 

 

 

Share