imageSzkolenie Samorządowe dla liderów polonijnych, którzy chcą się zaangażować w lokalnym samorządzie zostanie uroczyście rozpoczęte przez Burmistrza Miasta Dublina, europdeputowaną Emer Costello, Ministra O’Dowda oraz Ambasadora RP w Irlandii, jako część kampanii „Jesteś u siebie, zagłosuj!”

2. września,
Ambasada RP w Dublinie, 5 Ailesbury Rd., Dublin 4

Szkolenie przygotowane przez Forum Polonię oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów we współpracy z Ambasadą RP w Dublinie ma na celu przygotowanie polonijnych liderów do nadchodzących wyborów lokalnych.
Program został przygotowany dla tych, którzy chcą startować w wyborach, albo wspierać kandydatów bądź też informować i zachęcać lokalne społeczności do rejestracji i głosowania. Podczas siedmiodniowego intensywnego szkolenie uczestnicy poszerzą swoją wiedzę i umiejętności, wezmą udział w warsztatach, seminariach i wizytach studyjnych z udziałem polityków irlandzkich, przedstawicieli organizacji pozarządowych, oraz trenerów z Polski.

Działacz polonijny Barnaba Dorda z Forum Polonii wyjaśnia cel kampanii „Już wkrótce minie 10 lat od rozszerzenia Unii Europejskiej o 10 nowych państw , w tym Polskę. Wielu Polaków osiedliło się już w Irlandii i podjęło decyzję o pozostaniu tu na dłużej. Mają tu swoich przyjaciół, rodziny, niejednokrotnie kupili mieszkania i rozwijają swoje kariery, stając się integralną częścią społeczeństwa. Polacy chcą odgrywać ważną rolę w rozwoju swoich lokalnych społeczności.”

Szkolenie samorządowe jest połączone z kampanią “Jesteś u siebie, zagłosuj!”, którą Forum Polonia oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów wkrótce rozpocznie. Kampania ma na celu informowanie i zachęcanie Polaków mieszkających w Irlandii do rejestracji i udziału w przyszłoroczych wyborach lokalnych w Irlandii, jak również zwiększenie poczucia przynależności do lokalnych społeczności.

Burmistrz Dublina Oisín Quinn wspiera inicjatywę Polaków: “Bardzo się cieszę kiedy widzę, że polska społeczność włącza się aktywnie w życie mieszkańców wsi i miast w całej Irlandii. Polacy, których spotykam na co dzień, pracują, włączają się w wydarzenia kulturalne, prawdziwie integrują się w Dublinie. Wierzę że odegrają znaczącą rolę w nadchodzących wyborach samorządowych. Jestem bardzo zadowolony widząc, że powstają takie inicjatywy jak to szkolenie”

Więcej informacji nt. projektu udziela:
– Barnaba Dorda (barnaba.dorda@forumpolonia.org; 087 291 5591) lub Artur Banaszkiewicz (artur.banaszkiewicz@forumpolonia.org; 0833 833 426).

Czy wiesz ze:

Polacy zamieszkujący Irlandię i głosujący w polskich wyborach parlamentarnych i prezydenckich
2007 – 21 333 zarejestrowanych (polskie wybory parlamentarne)
2010 – 20 403 zarejestrowanych (polskie wybory prezydenckie)
2011 – ponad 14 000 oddanych głosów (polskie wybory parlamentarne)

Polacy biorący udział w poprzednich irlandzkich wyborach samorządowych: 9 candidates (Fine Gael, Finna Fail, Labour Party, independent)

Forum Polonia (www.forumpolonia.org) jest platformą współdziałania przedstawicieli polonijnych organizacji, mediów oraz osób zaangażowanych w projekty dotyczące mniejszości polskiej i społeczności Irlandii. Forum działa jako płaszczyzna wymiany informacji, udzielania wzajemnego wsparcia, społecznej integracji oraz obrony interesu mniejszości polskiej w Republice Irlandii . W 2008 w ramach jej działań, zainicjowano akcję „Daj Głos” zachęcającą do udziału w wyborach samorządowych w Irlandii. W latach 2009 -2011 prowadziła trzy kampanie profrekwencyjne związane z polskimi wyborami parlamentarnymi, prezydenckimi i do Parlamentu Europejskiego..

Stowarzyszenie Szkoła Liderów (www.szkola-liderow.pl) z siedzibą w Warszawie, działa w ponad 40 krajach na całym świecie, od 17 lat wspierając liderów życia publicznego, dostarczając im wiedzy i umiejętności przydatnych w prowadzonej przez nich działalności politycznej i społecznej oraz tworząc przestrzeń dla rozwoju ich postaw i wymiany opinii. Wspiera rozwój i aktywizację środowisk lokalnych poprzez kształcenie działaczy samorządowych oraz społecznych. Od 2006 roku Szkoła Liderów, jako współorganizator, prowadzonej z Fundacją Stefana Batorego akcji “Masz głos, masz wybór”, jest zaangażowana w zwiększanie frekwencji wyborczej w Polsce i w środowiskach polskich za granicą.

Share