27 maja oficjalnie rusza festiwal polsko-irlandzkiej przyjaźni PolskaEire Festival. To już trzecia edycja tej wyjątkowej imprezy w programie, której jest ponad 60 wydarzeń na terenie całej Irlandii. Jednym z głównych centrów aktywności festiwalowej oprócz Galway, Gorey, Cork i Dublina jest 25 tysięczne, zachodnioirlandzkie miasto Ennis.

 

Marcin Piotrowski z Polish Irish Association (PIA) w Ennis wyjaśnia, że „w Ennis program festiwalowy mamy tak bogaty, że ciężko go zmieścić w ramach zaledwie jednego tygodnia, dlatego postanowiliśmy wyjśc poza oficjalne ramy czasowe”. W Ennis festiwal rozpoczął się od Polskiej Nocy Filmowej zorganizowanej w Teatrze Glor, w trakcie której zaprezentowano  jeden z najbardziej nagradzanych w ostatnich latach polskich filmów „Chce się żyć”.
Katarzyna Wenta, jedna z ponad 60 widzów, którzy wzięli udział w pokazie, tak skomentowała  film: „Porusza, skłania do refleksji nad trudem dnia codziennego opiekunów osoby niepełnosprawnej. Ale jednocześnie daje pozytywnego „kopa”. Zaskakujące poczucie humoru głównego bohatera, całkowicie zmienia odbiór filmu. Genialna gra aktorska. Polecam!”
Również Muzeum hrabstwa Clare stawia na filmową opowieść, od 26 maja będzie tu przez tydzień wyświetlany film o polskim podróżniku Pawle Edmundzie Sktrzeleckim, który w połowie XIX wieku podczas „wielkiego głodu” w Irlandii kierował akcją humanitarną  i uratował około 200 tysięcy Irlandczyków od śmierci głodowej.
Jednym z ważniejszych wydarzeń organizowanych w Ennis będzie niedzielny festyn Multicultural FaJuly and Active Day. Główna organizatorka Katarzyna Kowalska, członek PIA opowiada o festiwalu, że „To dopiero trzecia edycja PolskaEire w Ennis, a ja mam poczucie jakby już na stałe był wpisany w życie Ennis. Ludzie, Polacy, Irlandczycy i inne narodowości mówią i czekają na Multicultural Family and Active Day. Coraz chętniej biorą udział, oferują pomoc, chcą być częścią celebracji. Osobiście uważam, że żyjąc w tak trudnych czasach pod względem dyskryminacji i konfliktów, jest bardzo ważne żeby okazywać solidarność, serdeczność, wzajemny szacunek.”
Wśród licznych atrakcji będą mecze piłkarskie, zajęcia jogi, parada motocykli oraz pokaz psów. Organizatorzy spróbują również pobić rekord świata w ilości par jednocześnie tańczących poloneza.

Festiwal w Ennis zakończy się muzycznie w piątek 2 czerwca w klubie The Local . Podczas Music Night na jednej scenie wystąpią polskie i irlandzkie zespoły sceny hip-hop, rap i rocka.
Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe w Ennis jest bezpłatny

Share