Polskie Stowarzyszenie w Waterford “WaterPOL.org” w ramach obchodów Dnia Niepodległości zaprasza na wystawę „Fenomen Solidarności: Migawki z dziejów Polski, 1980–1981”. Uroczyste otwarcie odbędzie się 11 listopada 2011, o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej na Lady Lane.

11 listopada polska społeczność w Waterford uczci rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości obchodami tego święta w Bibliotece Głównej przy Lady Lane. Będą to już piąte obchody Dnia Niepodległości organizowane przez Polskie Stowarzyszenie „WaterPOL”. Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i teraz z tej okazji w bibliotece zostanie otwarta wystawa, która została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Obchody Dnia Niepodległości to największa impreza w kalendarzu Polonii z Waterford. Na otwarcie wystawy, które będzie miało miejsce o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej zapraszamy wszystkich chętnych poznać fragment historii Polski, a także wysłuchać krótkiego programu artystycznego, spróbować przepysznego polskiego jedzenia i spotkać się z Polakami mieszkającymi w mieście i jego okolicach.

Wystawa „Fenomen Solidarności” została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a pokaz w Waterford będzie jej premierą w Europie Zachodniej. Do tej pory wystawa była prezentowana jedynie w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych.

Wystawa została przygotowana z okazji 30-lecia powstania Solidarności. Przedstawia najważniejsze wydarzenia z burzliwej historii związku zawodowego – od strajków w roku 1980 aż po wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981. Wystawa pokazuje także drogę prowadzącą do powstania NSZZ Solidarność, jego relację z władzami komunistycznymi oraz stosunek społeczeństwa do ruchu związkowego w kontekście realiów politycznych, społecznych i gospodarczych.

Wystawa będzie prezentowana w Bibliotece Głównej w Waterford od 11 do 26 listopada. Następnie zostanie pokazana jeszcze w Limerick w grudniu oraz w Dublinie w styczniu, by powrócić do Polski na początku lutego.

Wiecęj informacji udziela Krzysztof Wisniewski z WaterPol: waterpol@waterpol.org

Share