Po raz pierwszy grupa zawiązała się przed obchodami świeta Patryka w Ennis w 2015, w czasie których po raz pierwszy polska społeczność wzieła udział w paradzie, jako odrębna grupa. Tańcząc Poloneza w tradycyjnych stojach ludowych (zapożyczonych z zaprzyjaznionego Domu Kultury), Polacy zdobyli nagrodę za jedną z najlepiej prezentujacych sie grup w czasie parady. Sukces ten powtórzylismy w 2016 roku, tym razem tańcząc Krakowiaka.

Nasza grupa zaczęła spotykać sie regularnie przed majowym festiwalem Polska-Eire 2016, organizowanym przez Polish Irish Assiciation w Ennis i od czerwca 2016 roku zespół działa pod nazwą ,,Inisowiacy” czyli ludzie z wyspy. (Inis – w języku irlandzkim to wyspa, jest to również irlandzka nazwa miasta Ennis). Od tamtego mementu Inisowiacy wzieli udział w 17 różnych wydażeniach-tańcząc, śpiewając oraz prowadząc warsztaty polskich tańcow. Najważniejsze z nich to: Noc Kupały w Limerick organizowana przez Slavic Inspirations, parada w

enis1

Ennis podczas The Fleadh Ceoil oraz Waterford Food Festival.

Dzisiejszy repertuar zespołu to Polonez, Krakowiak w połaczeniu z tańcem irlandzkim ,,Shoe the donkey” oraz Oberek z Kujawiakiem. Zespół liczy czternastu tancerzy oraz wszystkie tańce maja choreografię przygotowaną na sześć par.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na próby, które odbywają się dwa razy w tygodniu w środy o godz. 19:00 oraz w niedzielę o godz. 10:10 w The Local Pub, 1 Newbridge Rd, Ennis.

Wiecej informacji można znaleźć na naszej stronie – Inisowiacy Polish Folk Group. Oto link: https://www.facebook.com/Inisowiacy/

 

Share