Irlandzkie wybory lokalne, które odbyły się 24 maja 2019 roku przyniosły duże zmiany na lokalnej scenie politycznej. W ich wyniku, w radach miast w całej Irlandii zasiądzie aż 8 radnych-migrantów. To 4 razy więcej niż w poprzednich wyborach lokalnych, które odbyły się w 2014 roku.

Oto nowo wybrani radni ze społeczności imigranckich:

 1. Francuzka Sophie Nicoullaud (Green Party) – Dublin / Ballyfermot-Drimnagh (1,321 głosów / ustalony próg wyborczy: 1,802 głosów).
 2. Pochodzący z Bangladeszu Kazi Ahmed (Fine Gael) – Dun Laoghaire-Rathdown / Glencullen-Sandyford (618 głosów / ustalony próg wyborczy: 1,289 głosów).
 3. Indyjka Punam Rane (Fine Gael) – Fingal County / Blanchardstown-Mulhuddart (552 głosy / ustalony próg wyborczy: 831 głosów).
 4. Szwedka Madeleine Johansson (People Before Profit) – South Dublin County / Palmerstown-Fonthill (737 głosów / ustalony próg wyborczy: 1,421 głosów).
 5. Pochodzący z Indii Baby Pereppadan (Fine Gael) – South Dublin County – Tallaght South (733 głosy / ustalony próg wyborczy: 973 głosów).
 6. Pochodząca z Mołdawii Elena Secas (Labour Party), która ponownie została wybrana radną w Limerick / Limerick City East (1,162 głosów / ustalony próg wyborczy: 1,380 głosów).
 7. Pochodzący z Bangladeszu Abul Kalam Azad Talukder (FiannaFáil) – Limerick – Limerick City West (697 głosów / ustalony próg wyborczy: 1,324 głosów).
 8. Nigeryjka Yemi Adenuga (Fine Gael) – Meath – Navan (640 głosów / ustalony próg wyborczy: 1,300 głosów).

Tegoroczne wybory lokalne w odróżnieniu do poprzednich sprzed 5 lat, przyniosły następujące zmiany:

 • Wzrost ogólnej liczby kandydatów do rad miast.
 • Wzrost liczby kobiet kandydujących w wyborach lokalnych.
 • Wzrost liczby kandydatów – migrantów do rad miast.
 • Wzrost liczby wybranych radnych – migrantów w radach miastach.
 • Wzrost kandydatów ze społeczności imigranckich startujących z ramienia partii politycznych.

Według ostatniego spisu ludności 536 tysięcy mieszkańców Zielonej Wyspy to migranci, z czego 122 tysiące stanowią Polacy będąc najliczniejszą grupą migrantów w Irlandii.

W tegorocznych wyborach lokalnych, w porównaniu do roku 2014, spadła ilość polskich kandydatów z 9 do 3 na całą Irlandię. Podobnie jak w 2014 roku, w tym roku żaden Polak nie dostał się do rady miasta.

Polscy kandydaci uzyskali następujące wyniki:

 1. Dorota Kulesza (Renua) – Wexford / New Ross (151 głosów / ustalony próg wyborczy: 1,673 głosów).
 2. Artur Górnik (kandydat niezależny) – Cork / Cork City South West (56 głosów / ustalony próg wyborczy: 1,955 głosów).
 3. Marcin Czechowicz (kandydat niezależny) – Dublin, North Inner City (24 głosy / ustalony próg wyborczy: 1,178 głosów).

Pięć lat temu 8 z 9 kandydatów narodowości polskiej startowała w wyborach lokalnych niezależnie, nie z ramienia partii politycznych. W 2019 również 2 z 3 kandydujących osób nie startowała z list partii. Jednak to Dorota Kulesza startująca w New Ross z ramienia partii Renua otrzymała największą ilość głosów.

Na 53 kandydatów-migrantów, 28 prezentowało partie polityczne. Zaś do rad miast dostało się 8 z nich, startujących z list partii politycznych. Podobnie jak w 2014 roku, gdy 2 kandydatów – migrantów wygrało w wyborach lokalnych mając za sobą poparcie irlandzkich partii politycznych. Poparcie partii ma swoje korzyści, co może okazać się cenną lekcją dla osób, które w przyszłości rozważałyby możliwość startowania w irlandzkich wyborach lokalnych. Warto podkreślić, że duże znaczenie w wyborach lokalnych mają transfery głosów dzięki którym osoby, które mimo, że nie przekroczyły progu wyborczego to po doliczonych głosach z transferu zdobyły mandat radnego.

Do innych ważnych czynników, które mogą przełożyć się na ilość głosów i miejsce w radzie miasta jest aktywność w lokalnej społeczności nie tylko przed wyborami, ale od pierwszego dnia po poprzednich wyborach lokalnych, dobrze prowadzona (z dużym wyprzedzeniem czasowym) i przemyślana kampania wyborcza, kierowana do wszystkich mieszkańców miasta (nie tylko Polaków), oparta przede wszystkim na canvassingu (czyli kampanii polegającej na odwiedzaniu potencjalnych wyborców w ich domach tzw. kampania od drzwi do drzwi), znajomość lokalnych problemów i pomysły na ich rozwiązanie.

Czy Polacy angażują się w życie polityczne w Irlandii?

To pragniemy zbadać poprzez anonimową ankietę, której wypełnienie pomoże w planowaniu działań aktywizacyjnych. Prosimy o pomoc i jej wypełnienie.

Oto link: https://forms.gle/FgPc1UCQjyJBjZVs7

Infografika

Infografika

Agnieszka Wieczorkowska
Viola Di Bucchianico

Share