Pierwszy grudniowy weekend w Galway zdecydowanie należał do nauczycieli polonijnych z Irlandii, którzy pod okiem trenerów z Polski szkolili swoje umiejętności. Organizatorzy szkolenia stanęli na wysokości zadania zapewniając prawie siedemdziesięciu osobom z różnych zakątków Irlandii możliwość rozwoju osobistego służącego nie tylko nauczycielom, ale przede wszystkim polskim dzieciom na emigracji.
autor: Agnieszka Grochola i Iwona Mazurek
Uczyć każdy może, z tym- że jeden lepiej, drugi gorzej – można rzec. Sęk w tym, aby uczyć mądrze, ciekawie, by wiedza – choć ogromna – nie przerażała dzieci. By w każdą sobotę, polskie dzieci z takim samym uśmiechem i radością w serduszkach wędrowały na spotkanie z polskością. To podstawowy cel wszystkich szkół polonijnych, a zwłaszcza nauczycieli. I sztuka to ogromna, by w szóstym dniu nauki dzieci i młodzież chciały się uczyć, a założone cele edukacyjne udało się zrealizować. Z tego powodu Polska Macierz Szkolna w Irlandii, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Wydział Konsularny Ambasady RP w Dublinie oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą zorganizowali szkolenie pod hasłem „Jak uczyć efektywnie w szkole polonijnej?
W miniony weekend, tj. 30 listopada – 1 grudnia 2013r w szkoleniu dla nauczycieli: „Jak uczyć efektywnie w szkole polonijnej?” wzięło udzial 67 nauczycieli z 14 szkół polonijnych w Irlandii i Irlandii Północnej. W hotelu Salthill wszystkich obecnych powitała Agnieszka Grochola – Wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej oraz gospodarz spotkania. Następnie głos zabrała Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej – Marta Szutkowska – Kiszkiel prezentując zebranym działalność PMSI. Wykład inauguracyjny wygłosił dr Sebastian Przybyszewski z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” . Nauczycieli z zainteresowaniem wysłuchali tematu: „Słowniki tradycyjne i nowe – metody zastosowania w pracy nauczyciela”. Następnie została przedstawiona prezentacja o strategii rozwojowej ODNSWP.
W niedzielę nauczyciele uczestniczyli w trzech blokach warsztatowych prowadzonych przez specjalistów z Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej pracowała Małgorzata Małyska. Dla nauczycieli języka polskiego w klasach starszych zajęcia poprowadziła dr Grażyna Wiśniewska. Cały dzień bardzo multimedialnie pracowała z nauczycielami wiedzy o Polsce – Liliana Sosnowska. Na szkolenie – oprócz trenerów – przyjechało ponad 200 kg różnych materiałów szkoleniowych i poradników metodycznych . Część materiałów była podarunkiem od ORPEG – Polonijnego Centrum Kształcenia Nauczycieli i została wykorzystana podczas zajęć. Część materiałów została zakupiona przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Dublinie i została rozdzielona na szkoły wg. liczby uczniów. Na zakończnie uczestnicy otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia , a przy kolacji na wszystkich czekał mały, świąteczny, upominek.
Organizatorami szkolenia byli: Polska Macierz Szkolna w Irlandii, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Wydział Konsularny Ambasady RP w Dublinie oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Spotkanie w Galway było wspaniałą okazją do pogłębienia wiedzy merytorycznej nauczycieli, wymiany doświadczeń oraz integracji środowiska. Zarząd PMSI pragnie gorąco podziękować pracownikom Polskiej Szkoły w Galway, którzy społecznie pomagali przy organizacji tego szkolenia tj. Joannie Zalech, Marzenie Sułkowskiej, Magdalenie Staszek i Alicji Mądry. Dziękujemy również firmom, które wsparły przygotowania i organizację naszego szkolenia :
– OLYART ( projekt i zamówienie bannerów dla PMSI),
– Soho Bake House z Galway (słodkości, które umilały nam przerwy między wykładami),
– Aga Polish Food – wsparcie finansowe
– TedeX – (bezpłatne przewiezienie 100- kilogramowej przesyłki z materiałami szkoleniowymi z Polski do Irlandii)
– Bartosz Kotulski Photography- wykonanie zdjęć na szkoleniu.