Czy potrafimy w jednoznaczny sposób zdefiniować szaleństwo?  ”Czyż miłość to nie jest właśnie: dwoje zwierząt, które się pożądają do utraty zmysłów? ”-  dociekał Witkacy.

DSC05649Smock Alley Theatre oraz Teatr Enigma (Enigma Theatre Company) zapraszają na premierę nowej adaptacji dramatu awangardowego pt.”Wariat i Zakonnica” Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego) w reżyserii Karoliny Szemerda i Serina Griffin, która odbędzie się w czerwcu 2014 roku w Smock Alley Theatre w Dublinie. Video promujące oraz zachęcające do współfinansowania projektu teatralnego pojawi się już za parę dni!

Jest to pierwsza adaptacja sztuki Witkacego przez Karolinę Szemerda, założyciela i reżysera Teatru Enigma. Sztuka w trzech aktach prowokuje do zmiany myślenia, zgłębiając konflikt miedzy jednostką a społeczeństwem, w którym bohaterowie wrzuceni w groteskową rzeczywistość szpitala dla obłąkanych walczą o swoją indywidualność. W dramacie tym znaczące miejsce pełni idea ”bardo”- ”stanu pośredniego” między śmiercią a odrodzeniem się; światem rzeczywistym (jawą) a snem; szaleństwem a normalnością; miłością a nienawiścią oraz wiarą w Boga a całkowitym upadkiem wartości. Bohaterowie Witkacego we współczesnym świecie rozpaczliwie poszukują własnej tożsamości, nieustannie towarzyszy im strach oraz poczucie wyobcowania (bycia ”outsider’em”) w wywróconym do góry nogami świecie.

Dlaczego boimy się wyjść poza strefę komfortu, poza własne ograniczenia? Dlaczego ukrywamy prawdziwe pragnienia i popędy? Siostra Anna (Alicja Ayres) oraz niebezpieczny furiat (Jacek Dusznik), zamknięci w zakładzie dla umysłowo chorych, skrępowani przez system, doświadczenia naukowe, Kościół oraz autorytet władzy państwa- zadają ponadczasowe pytanie: ”Kim jestem”? Teatr Enigma podejmuje próbę zdefiniowania współczesnych autorytetów, stawia naszą racjonalność i sens egzystencji pod znakiem zapytania. Inicjatywa projektu jest wspierana przez Ambasadę RP w Dublinie.

DSC05593

Share