List do ministra sprawiedliwości w sprawie profilowania lotów

List do ministra sprawiedliwości w sprawie profilowania lotów

Helen McEntee TD

Minister for Justice

 

Dear Minister,

We are writing in relation to an article published in the Irish Examiner on September 1st, 2020 entitled „Welfare check for pandemic fraud targeted Eastern European flights” (https://www.irishexaminer.com/news/arid-40041488.html).

The author of the article states that it has emerged that the vast majority of airport checks for those suspected of abusing welfare benefits (e.g. the Pandemic Unemployment Payment) during the Covid-19 pandemic were aimed at flights to Eastern Europe. It seems that no checks/limited checks were carried out on flights to different destinations, including English-speaking countries such as the UK or the USA. Data obtained through FOI from the Department of Employment Affairs and Social Protection clearly confirm these practices.  (więcej…)

Share

Opinia Forum Polonia dotycząca organizacji wyborów prezydenckich 10 maja

Opinia Forum Polonia dotycząca organizacji wyborów prezydenckich 10 maja 2020

Kilka dni temu na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się dokument MSZ dotyczący zorganizowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich za granicą. Jak wynika z dokumentu, w wielu krajach, takich jak Irlandia, ale też USA, Niemcy czy Wielka Brytania, które zamieszkuje znakomita większość Polonii, przeprowadzenie głosowania 10 maja na podstawie obecnie obowiązujących przepisów nie będzie możliwe. Oznacza to, że ogromna część osób uprawnionych do głosowania pozbawiona zostanie możliwości oddania głosu w wyborach, które z definicji powinny być powszechne.

Oczekujemy, że polska klasa polityczna, a szczególnie rząd na którym obecnie spoczywa odpowiedzialność za sprawne zarządzanie państwem, wypracuje konsensus, który pozwoli wszystkim Polakom na udział w wyborach prezydenckich z zachowaniem nie tylko wszelkich wymogów ustawowych, ale również zorganizowanych w sposób zapewniających bezpieczeństwo zdrowotne dla obywateli w nich uczestniczących, a jednocześnie weźmie pod uwagę sytuację w jakiej znajdują się Polacy mieszkający za granicą.

 

Zarząd Forum Polonia
21 kwietnia 2020

 

200421 Re wybory prezydenckie

 

Opinia MSZ

Share

Gdy kandydat puka do Twoich drzwi – kampania wyborcza 2020

Irlandzkie wybory parlamentarne już w sobotę 8 lutego 2020r.
Każdy mieszkaniec Irlandii posiadający irlandzkie obywatelstwo, zarejestrowany w spisie wyborców, ma prawo głosu.
Rejestrację w spisie wyborców można sprawdzić online na stronie www.checktheregister.ie
Do czasu wyborów trwa kampania wyborcza, w czasie której można poznać osobiście kandydatów w wyborach. Jedną z metod prowadzenia kampanii wyborczej w Irlandii jest canvassing, czyli kampania polegająca na odwiedzaniu przez kandydatów mieszkańców swojego okręgu wyborczego. Oto kilka pytań, jakie możesz zadać kandydatowi lub kandydatce, który/ która zapuka do Twoich drzwi.
Share

Irlandzkie wybory parlamentarne już 8 lutego 2020.

Polacy posiadający Irlandzkie obywatelstwo mają prawo głosować w irlandzkich wyborach parlamentarnych jeżeli są zarejestrowani w spisie wyborców. Można to sprawdzić na www.checktheregister.ie

Rejestracja do spisu wyborców trwa do 22 stycznia 2020.

Polaków mających prawo głosowania zachęcamy do udziału w wyborach.

Wywybory parlamentarne 2020

Share

List do redakcji Irish Times

W związku z publikacją 28 września 2019 roku artykułu w Irish Times  “Hidden for 40 years: Renia Spiegel’s second World War diary” autorstwa Rosity Boland oraz dwóch listów opublikowanych 4 października będących odpowiedzią na słowa ambasador Rzeczypospolitej Polski w Dublinie, Zarząd Forum Polonia w Irlandii wystosował następujący list do redakcji gazety.

(więcej…)

Share

Weź udział w anonimowym badaniu online Polaków w Irlandii

Polki i Polaków w Irlandii serdecznie zachęcamy do udziału w anonimowym badaniu online na temat zaangażowania w życie polityczne w Irlandii.

Niezależnie, czy interesujesz się polityką, czy trzymasz się od niej z daleka. Każdy proszony jest o poświęcenie 3 minut i udzielenie odpowiedzi na 7 pytań, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie, czy Polacy angażują się w życie polityczne w Irlandii. Udział w badaniu jest anonimowy zaś ankieta online aktywna jest tylko do 20 czerwca.

Wyniki badania zostaną opublikowane na stronie Forum Polonia oraz www.wybory.forumpolonia.org

Serdecznie zachęcamy do udziału – oto link: https://tiny.pl/twkfl

Bardzo dziękujemy!

Anonimowa ankieta online

Anonimowa ankieta online

 

Share