Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

Polish Culture Night and Seminar (PE Festival 2017)

Polska Noc Kultury w SIPTU w ramach Polska Eire Festival – koordynacja projektu Barnaba Dorda

 

Już po raz trzeci odbyła się Polska Noc Kultury w Liberty Hall Theatre, impreza organizowana przez związki zawodowe SIPTU we współpracy z polonijną organizacją Forum Polonia oraz Ambasadą RP w Dublinie. Polskie jedzenie, polska muzyka na żywo i dyskusje o pozytywnym wpływie migracji na Irlandię.

Od trzech lat SIPTU współuczestniczy w  Polska Eire Festival, festiwalu który ma na celu celebrowanie związków pomiędzy Irlandią i Polską. Festiwal został zainicjowany w 2015 roku przez Aodhan’a O’Riordaina, ówczesnego ministra d/s integracji oraz pełniącego obowiązki Ambasadora RP, pana Piotra Rakowskiego i w tym roku przypadła jego trzecia edycja. Jak co roku na terenie Irlandii odbyło się mnóstwo imprez, w których zaangażowane były irlandzkie miasta, polonijne oraz irlandzkie orgazniacje. Jedną z największych imprez organizowanych w Dublinie w ramach festiwalu była nasza Polska Noc Kultury i Seminarium dotyczące wpływu migrantów na rynek pracy w Irlandii

W seminarium, obok akademików reprezentujących Uniwersytet Dublinski (UCD) oraz Nevin Economic Research Institute, wzieli również Polacy zatrudnieni w Eurofund i Workplace Relations Commission. Anna Ludwinek zajmująca się badaniem migracji w Eurofund mówiła o pozytywnym wpływie migracji na wzrost gospodarczy Irlandii, a Agnieszka Sobanska z Workplace Relations Commission o problemach z jakimi spotykają się migranci w miejscach pracy i o interwencjach jakie podejmuje Inspekcja Pracy by bronić ich praw. Arek Muszynski z SIPTU Migrant and International Workers Support Network podkreślał rolę związków zawodowych jako gwaranta dobrych warunków pracy.

RAPORT opracowany na podstawie prezentacji z seminarium i innych materiałów dostępny TUTAJ.

Po zakończeniu seminarium uczestnicy mogli skosztować polskiego jedzenia, w tym słynnych polskich pierogów a także posłuchać fantastycznej polskiej góralskiej muzyki w wykonaniu Kapeli Na Wesela. Kapela Na Wesela to zespół, którzy tworzą Polacy zamieszkali na stałe w Irlandii, i którzy chcą góralskim folklorem zainteresować Irlandczyków. I chyba im się to udało, bo grali do późnych godzin. Niemniejszą, jesli nie największą atrakcją wieczoru okazali się być Wikingowie i Słowianie z „Slavic and Vikings Historical Group”, grupa która zajmuje się odtwarzaniem życia codziennego we wczesnym średniowieczu. Zaprezentowali oni stroje i przedmioty codziennego użytku z tamtych wieków, a także zainsenizowali potyczkę w kolczugach, z mieczami i tarczami w dłoniach. Liderem grupy jest Wiesław Stach, aktywny członek związków zawodowych SIPTU.

 

Share