Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

Liderzy Polonijni jednocza sily w Aherlow

W sierpniu 2013r weekend odbyło się nieoficjalne Spotkanie Absolwentów Szkolenia Liderskiego w Irlandii (2012) i Szkoły Liderów Polonijnych (SLP) Europy Zachodniej (2013) z Irlandii oraz innych krajów europejskich. W malowniczych okolicznościach przyrody górzystego Tipperary spotkali się przedstawiciele polonijnych środowisk Irlandii, Szwecji, Danii i Hiszpanii, by dyskutować bieżące sprawy polskiej społeczności w Europie.

imageNa spotkaniu zaprezentowano szereg inicjatyw. Tych integrujących środowisko polonijne w Irlandii, promujących polską kulturę, sztukę i tradycję, mobilizujacych do aktywności na polu politycznym oraz pomagajacych osobom szukającym pracy.

ULEPSZAĆ RZECZYWISTOŚĆ

Idee Forum Polonia, która od roku 2008 prężnie działa w Republice Irlandii przybliżyli Emilia Marchelewska i Barnaba Dorda. Forum Polonia jest platformą współpracy przedstawicieli organizacji polonijnych, mediów oraz osób zaangażowanych w projekty mniejszości polskiej i społeczności irlandzkiej. Wokół skupia najwytrwalszych, ludzi z pomysłami, enegią i pasją do działania, zmieniających zastałą rzeczywistość. Tych, którzy w Republice Irlandii podejmują wyzwania i wspierają wzajemnie w jakże ważkich przedsięwzięciach na rzecz zamieszkałej tu mniejszości polskiej. www.forumpolonia.org

imageJESTEŚ U SIEBIE…

Obecnie Forum Polonia wraz ze Szkołą Liderów realizuje przedwyborczy projekt “Jesteś u siebie – zagłosuj!”, zachęcający Polaków do rejestracji przed wyborami samorządowymi w Irlandii, w maju 2014 roku. Chodzi o to, by zaangażować jak największą liczbę obywateli i uświadomić o tym, że mają oni wpływ na to, co się dzieje w ich hrabstwie, mieście czy miasteczku. Społeczność polska, która ma już na Zielonej Wyspie swoje szkoły weekendowe, kliniki, sklepy czy gazety może mieć także głos i prawo do decydowania. Takie działanie służy niewątpliwie integracji z lokalną społecznością i świadomemu uczestnictwu w życiu politycznym swojego regionu.
„Jesteś u siebie – zagłosuj!” to także inicjatywa wspierająca polskich liderów i kandydatów do władz samorządowych.
Wśród prelegentów tego projektu byli Barnaba Dorda, Artur Banaszkiewicz, Rafał Kornatka i Klaudia Kałążna.

WRACAM NA RYNEK PRACY

Na spotkaniu zaprezentowano także nieschodzące z wokandy projekty pomocy bezrobotnym. Jeden z nich „Wracam na rynek pracy – zmieniam pracę” przedstawiła Justyna Cwojdzińska z Limerick. Justyna oferuje nieszablonowe warsztaty dla tych, którzy chcą poprawić swoją sytuację na rynku pracy. Dzięki analizie umiejętności, weryfikacji CV i przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej można już poszukiwać satysfakcjonującej pracy i podejmować świadome decyzje w życiu zawodowym. Warsztaty odbywają się w Limerick. Wiecej informacji na www.eli-limerick.ie.
Pomocy bezrobotnym w Dublinie udziela zaś www.jobseeker.info, której założenia przedstawił pomysłodawca i lider Jacek Łacina. Podkreślał on wagę ciągłego rozwoju, odbywania szkoleń i podnoszenia kwalifikacji. Na stronie internetowej jego firmy można znaleźć wszystkie potrzebne informacje dotyczące ofert pracy jak i skorzystać z serwisu napisania profesjonalnego CV.

NOWATORSTWO I TRADYCJA

Na spotkaniu nie zabrakło też wyjątkowych i pionierskich inicjatyw integrujących polską społeczność w Irlandii pod flagą polskiej tradycji, kultury i sztuki. Do nich należą między innymi ZHP poza granicami Kraju, Polish Art Festival czy działalność Irish-Polish Society.

O Harcerstwie Polskim na Zielonej Wyspie i jego historii z pasją opowiedział podharcmistrz Tomasz Kostienko, którego determinacja i zaangażowanie zaowocowały założeniem drużyny harcerskiej w Dublinie i pomocy w założeniu następnych – w Waterford, Cork i Galway. Tomasz Kostienko podkreślał jak istotna jest przynależność do ZHP, które pozwala budować i kształtować tożsamość młodych Polaków na emigracji.

Polski Festiwal w Limerick (PAF) jawi się jako wydarzenie, obok którego obojętnie przejść nie można. W tym roku będzie miał miejsce od 19 września do 5 października i rozpocznie się od wystawy dzieł polskich artystów tworzących na emigracji. Zobaczymy też spektakl żywych posągów i wysłuchamy recitalu Marcina Głucha. Dla zainteresowanych – warsztaty teatralne, muzyczne i fotograficzne; wykłady z historii polski czy sztuki współczesnej; projekcje filmów i wiele zapierających dech w piersiach wydarzeń. Justyna Cwojdzińska, inicjatorka tego niezwykłego wydarzenia zaprasza na dwa tygodnie z polską kulturą.

Do integracji polskiej i irlandzkiej społeczności gorąco zachęciła również Edyta Jankowska z Polish-Irish Society. Stowarzyszenie samo o sobie mówi, że promuje wszystko, co najlepsze w obu krajach. Organizuje też wieczorki muzyczne i literackie, obchodzi święta religijne i świeckie Polski i Irlandii. Na stronie http://irishpolishsociety.ie znaleźć można informacje dotyczące bieżących wydarzeń nie tylko w Domu Polskim.

Wisienką na torcie okazały się wystąpienia Agnieszki Hajduk i Ireneusza Trubilowicza, którzy zaskoczyli zebranych tematyką wystąpień i kreatywnością.

imageATMOSFERA SPRZYJAJĄCA INTEGRACJI

Po prezentacjach i dyskusjach liderzy hurmem udali się na zasłużony wypoczynek, aktywny jak na grupę emanującą taką energią przystało. W programie było wspólne grillowanie, nie zabrakło też pląsów i śpiewów – repertuar oczywiście polski. Atmosfera bezsprzecznie sprzyjała lepszemu poznaniu i integracji. Jedna z liderek, Patrycja Cichocka, zabrała przyjezdnych w urokliwe rejony Clonmel. Leśną trasą liderzy udali się do punktu widokowego na wrzosowisku, w którym podziwiać mogli pasmo gór Galtee. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w świecie bez słońca – jaskini Mitchelstown, pełnym imponujących formacji skalnych miejscu koncertów, którego akustyki liderzy nie omieszkali sprawdzić, (za przyzwoleniem przewodniczki) gromko wyśpiewując tradycyjną balladę ‘Hej sokoły!’. Spotkanie zakończyło się spacerem wzdłuż rzeki Suir, ruin zamku w Cahir i historycznego muzeum Swiss Cottage.

SIŁA SYNERGII

Spotkania Liderów Polonijnych opierają się na dzieleniu wiedzą i doświadczeniem. Tu wspólnie analizuje się wyzwania i celebruje sukcesy. Inspiracja, która rodzi się na każdym z takich zjazdów napędza do działania ludzi, którzy stają się motorami rozwoju polskiej społeczności na emigracji. Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom spotkania, a przede wszystkim głównemu organizatorowi zjazdu – Rafałowi Kornatce, którego zaangażowanie i operatywność skupiły wokół Forum Polonia ludzi kreatywnych, dynamicznych i gotowych łączyć siły we wspólnym działaniu. Takie spotkania przypominają, że nie sposób przecenić wartości kooperacji i siły synergii!

Opracowała: Anna Gapińska

Zdjęcia: Tomasz Kostienko

Share

Tagi: ,

Kategoria: Informacje, Szkolenia, Wydarzenia

Komentowanie na tej stronie jest wyłączone.