Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

Sportowa solidarność w Shannon

W sobote 8 sierpnia w Shannon (hrabstwo Clare) odbył się II Memoriał im. Roberta Godzisza. Tegoroczna edycja przybrała formę turnieju piłkarskiego, w którym udział wzięły 4 drużyny: Rineanna Rovers, Galway All Stars, Rhiena Rovers i Polonia Clare. Zmaganiom sportowym towarzyszyły gry i zabawy dla najmłodszych: malowanie twarzy, wyścigi w workach, przeciąganie liny, zabawy na dmuchańcach. Atmosferę muzycznie podgrzewał DJ Vasqes – czyli Marcin Wijata. Sporą atrakcją dla publiczności był również udział motocyklistów z grupy Husarria.com

         autor: Marcin Piotrowski

Finaliści (1)Polską i irlandzką społeczność hrabstwa Clare połączyła chęć pomocy 12 – letniemu Jankowi Godziszowi i pamięć jaką wszyscy darzą jego tatę, tragicznie zmarłego przed rokiem Roberta Godzisza.

          Zmarły 23 czerwca  2014 Robert Godzisz  był aktywnym działaczem sportowym i polonijnym w Ennis (hrabstwo Clare), jego największą pasją była piłka nożna. Do Irlandii przybył w 2005 roku. To z jego inicjatywy powstał jeden z pierwszych klubów piłkarskich skupiających Polaków mieszkających w tym 25 – tysięcznym irlandzkim mieście – Ennis Interational. Bardzo aktywnie działał przy tworzeniu footsalowej ligi piłkarskiej, przez dwa sezony był czołowym graczem, obecnie pierwszoligowej, drużyny Rienanna Rovers FC.  Piłkarsko był wychowankiem Perły Deszkowice (woj. lubelskie).

Inicjatywa organizacji memoriału wyszła od kierownika drużyny Rineanna Rovers Kierana McManusa „Wspólna gra na boisku bardzo łączy, czujemy się odpowiedzialni  za pozostałych członków drużyny, dlatego tak wielkim szokiem była dla wszystkich zawodników Rineanna śmierć Roberta. W ubiegłym roku, gdy wygraliśmy puchar ligi dedykowaliśmy go jego pamięci. Postanowiliśmy również zrobić coś  więcej dla jego rodziny, dlatego, dopóki syn Roberta nie osiągnie osiemnastu lat, co roku będziemy organizować memoriał imienia jego ojca, a całkowity dochód z tego wydarzenia przeznaczymy na pomoc w edukacji Janka” .

Maciej i Andrzej walczą o piłkę Bardzo aktywnie w organizację memoriału zaangażowała się Polonia z Ennis, materialnie imprezę wsparł lokalny polski biznes: sklep Polandia i piekarnia Andy’s Bakery. Głównymi sponsorami imprezy zostały Centrum Wsparcia Imigrantów w Clare, fabryka OLM Essilor w Ennis, w której przez lata pracował Robert , oraz Ambasada RP w Dublinie. Promocyjnie Memoriał wsparło  stowarzyszenie Polscy Fani z Irlandii, których specjalny szalik otrzymał Janek Godzisz.

Integracyjny charakter memoriału dostrzegła polska placówka dyplomatyczna  w Irlandii: „II memoriał im. Roberta Godzisza to nie tylko cenna inicjatywa, która upamiętnia tragicznie zmarłego członka lokalnej polskiej społeczności w  Clare, ale też okazją wsparcia dla rodziny Roberta. I co więcej, angażuje zarówno Polaków jak i Irlandczyków, poprzez sport i integracje” – powiedział Piotr Rakowski, z-ca Ambasadora RP w Irlandii, który był gościem honorowym memoriału. “Warto takie przedsięwzięcia wspierać, dlatego też Ambasada Polski w Irlandii poparła ją od samego początku. Słowa uznania należą się organizatorowi, Panu Marcinowi Piotrowskiemu, ale też wszystkim – polskim i irlandzkim aktywistom i społecznikom, którzy wkładają w ten projekt swój czas, serce i świetne pomysły. Czekamy na kolejne memoriały!”

Podczas turnieju rozegrane zostały trzy spotkania piłkarskie. W pierwszym  półfinale zmierzyła się drużyna gospodarzy turnieju Rineanna Rovers z obrońcami tytułu Galway All Stars. Po zaciętej wyrównanej walce swoją wyższość wykazała drużyna skupiająca młodych afro-irlandczykow z Galway wygrywając 1-0. Zdecydowanie był to najciekawszy pod względem technicznym mecz turnieju, pełen trików piłkarskich i ciekawych sytuacji podbramkowych. W kolejnym półfinale drużyna biało-czerwonych Polonia Clare wsparta irlandzkimi przyjaciółmi zmierzyła się z trzecioligową drużyna Rhiena Rovers, w której składzie na co dzień gra dwóch naszych rodaków, a jej trener Wayne Burke płynnie mówi po polsku. Po zaciętej wymianie ciosów, w której sporo pracy mieli obydwaj bramkarze, trzecioligowcy pokonali polonijną drużynę 2-1. Bardzo napięta była końcówka meczu w której naszym rodakom niewiele zabrakło do doprowadzenia do remisu, niestety, podyktowany w ostatnich minutach spotkania rzut karny wybronił fenomenalny tego dnia bramkarz Paul Roche.  Nie obyło się niestety bez drobnych kontuzji, na szczęście nad bezpieczeństwem uczestników zawodów czuwała polska firma, zajmująca się profesjonalnym zabezpieczeniem tego typu imprez, Eventmed, kierowana przez Katarzynę Michlic: „Wielu organizatorów imprez nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest zabezpieczenie medyczne, w trakcie takich wydarzeń jednak zawsze zdarzają się kontuzje, dlatego postanowiliśmy pomóc organizatorom memoriału.”

kibice Rozstrzygnięcie kto zdobędzie trzecie miejsce turnieju zapadło w rzutach karnych. Tu niesamowita forma obydwu bramkarzy (po polskiej stronie –  Daniel Drzewiecki) , którzy obronili większość jedenastek zapewniła niesamowite emocje. Niestety, o jedną bramkę lepsi okazali się zawodnicy Rineanna Rovers i to oni w tym roku znaleźli się na podium turnieju.

Finał rozegrany został w strugach deszczu. Te trudne warunki pogodowe znacznie lepiej wykorzystała drużyna Rhine Rovers pokonując Galway All Stars 1-0.

Kieran McManus dla najlepszego gracza turnieju ufundował specjalną nagrodę, która zdobył gracz Rhine Rovers – John Hassett. Zwycięska drużyna odebrała puchar z rąk głównego organizatora memoriału  Marcina Piotrowskiego.  „Dzięki temu turniejowi, dzięki wam wszystkim, nasz przyjaciel Robert  Godzisz jest ciągle z nami, do zobaczenia za rok w jeszcze liczniejszym składzie” dodał na koniec turnieju Marcin.

Podczas memoriału zebrano ponad 600 euro, które przekazane zostały na edukację Janka Godzisza. Jak powiedziała jego mama Ewa Godzisz, która wraz z synem była gościem specjalnym memoriału „Zarówno dla Janka jak i dla mnie to nadal bardzo trudne, ale nie zmienia to faktu, że cieszymy się, że byliśmy tu. Dziękujemy organizatorom i drużynie Roberta”

linki do sponsorów na fb:

www.facebook.com/polandiashop

www.facebook.com/andy.baker

www.facebook.com/pages/Eventmed/1433818800210008

www.facebook.com/DJVasqes

www.facebook.com/RobertGodziszMemorial

www.facebook.com/PolscyFanizIrlandii

Rineanna Rovers: www.facebook.com/groups/326233857471322

Husarria.com www.facebook.com/groups/122866421116035

Katarzyna Michlic (Eventmed) Piotr Rakowski (Ambasada RP) Kieran McManus (Rineanna Rovers) Jim (Samaritans)

Share

Tagi:

Kategoria: Wydarzenia

Komentowanie na tej stronie jest wyłączone.