Subscribe via RSS Feed Connect with as on Flickr
plen

Irlandzki Rynek Pracy 2013

Najnowsze dane niedawno opublikowane przez CSO (Central Statistic Office Ireland), czyli Irlandzki Urząd Statystyczny napawają optymizmem, gdyż od czerwca 2012 do czerwca 2013 odnotowano wzrost zatrudnienia o 33,800 miejsc prac.  Odpowiedzialne ze te ogromny przyrost są  branże turystyczna i rolnicza. Wygląda na to, że zatrudnienie wzrosło o 1.8%, dając łączną ilość miejsc pracy  1 186 990.

Autorzy: Jacek Lacina i Karen McElligott, web: JobseekerSite.info, email: CVbyKaren@gmail.com

liczbaZatrudionych2013Analizując ogólną liczbę zatrudnionych możemy zauważyć, że ilość pracowników w pierwszej połowie  2013 wynosiła  1,550,800 co daje wzrost o 19,600 (+1.3%) w porównianiu z rokiem poprzednim. Liczba osób prowadzących własną działalność gospodarczą wzrosła o 11,500 czyli +3.9% dając  303,800. Interesującym jest fakt że 11 500 osób otworzyło działalność w dobie recesji, co świadczy o przedsiębiorczości osób zamieszkujących Irlandię. Przyczyniać się może również szereg rządowych programów finansowego wsparcia dla zakładających działalność gospodarczą. Można również zauważyć, że samozatrudniający się stanowią duży procent ogólnie zatrudnionych – na jednego samozatrudniającego się przypada 5 zatrudnionych na umowie o pracę.

Irlandzki rynek pracy jest podzielony na 14 głównych sektorów:

1)  rolnictwo

2)  przemysł

3)  budownictwo

4)  handel

5)  transport

6)  hotelarstwo i restauracje

7)  informatyka

8)  finanse

9)  usługi profesjonalne

10) administracja

11) administracja państwowa

12) edukacja

13) służba zdrowia

14) pozostałe

sektory

Dlaczego rynek pracy wzrósł mimo światowej recesji:

Dzieje się tak w dużej mierze dzięki polityce rządu, której celem jest przywrócenie ludzi do pracy. W związku z tym inwestuje się wiele pieniędzy w naukę (darmowe kursy zawodowe, programy Springboard itp) jak również  oferuje pracodawcom zwolnienia podatkowe przy zatrudnianiu nowych pracowników. Efektem tych działań jest stworzenie 76 000 nowych miejsc pracy opartych na tzw. back-work-schemes (miejsca pracy oparte o pomoc rzadową).

Gdzie przybyło nowych miejsc pracy:

1)    W aż 9. na 14 sektorów Irlandzkiej gospodarki przybyło miejsc pracy

2)    Najwiekszym liderem we wzroście zatrudnienia sektor rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, czyli tradycyjne irlandzkie gałęzie gospodarki. Tam właśnie przybyło 16 300 nowych miejsc pracy (wzrost o 18.7%). Jest to dobra wiadomość dla nas, emigrantów, bo wielu z nas znajduje pracę właśnie w tym sektorze.

3)    Drugim liderem wzrostu zatrudnienia jest Accommodation and food service activities czyli hotele, BnB i restauracje. Tu również dobra wiadomość, bo od tego sektora wielu z nas zaczynało w Irlandii swoja karierę. W tej branży odnotowano wzrost o 8%  odpowiadający powstaniu 9600 miejsc pracy. 

Gdzie najwięcej miejc pracy ubyło:

1)    W 5 na 14 sektorów irlandzkiej gospodarki ubyło miejsc pracy

2)    Najwięcej miejsc pracy ubyło w sektorze „Administration and support service activities”(-7.9% , -5,000),

3)    Kolejny sektor to “Transportation and storage” czyli usługi transportowe i magazynowe odnotowały spadek w zatrudnieniu  (-5.4%, -4,900)

4)    Kolejny to redukcja w zatrudnieniu w budżetówce “Public administration and defence; compulsory social security” (-4.5%, -4,500)

 

Podsumowując, widzimy znaczącą poprawę na rynku pracy w Irlandii, który załamał sie podczas recesji, która zaczęła się jesienią 2008 roku. Irlandczycy stawiają na swoje tradycyjne, silne strony –  rolnictwo i turystykę. Irlandzki rząd robi naprawde dużo by pomóc ludziom wrócić na rynek pracy.

187333_2126Trendy na rynku pracy (lato 2013) – wybrane nowo wygenerowane miejsca pracy:

Uważamy, że jak tylko globalna recesja puści w końcu swoje lody, sytuacja na Wyspie powinna się zdecydowanie poprawić i około 1000 ludzi tygodniowo nie będzie już musiało z niej wylatywać za chlebem.

 

Jacek Lacina

Karen McElligott

email: CVbyKaren@gmail.com

Autorem tekstu jest polsko-irlandzki zespól: mgr Jacek Lacina MIEI MinstLM, twórca portalu JobseekerSite.info, absolwent Polonijnej Szkoły Liderów oraz Karen McElligott BA, właścicielka serwisu CvbyKaren@gmail.com Oboje są również autorami poradnika Kierunek Praca oraz posiadają wieloletnie doświadczenie w profesjonalnym doradztwie zawodowym w Irlandii. Świadczą najwyższej jakości usługi po przystępnych cenach. Za niniejszy artykuł nie pobrano żadnych środków finansowych.Kontakt: CvbyKeren@gmail.com Facebook: www.facebook.com/cvbykaren

                                                         Arytkuł na podstawie “Quarterly National Household Survey quarter 2 2013” z  29 Sierpnia 2013 Central Statistics Office (Ireland).

Share

Tagi:

Kategoria: Wydarzenia

Komentowanie na tej stronie jest wyłączone.